Toho navíc potěšilo, že si Karlovaráci na ruch, hluk a davy ve městě letos stěžovali minimálně. „Zřejmě jsme se naučili, na co si dát pozor, a letos to vyšlo. Nedostatky ještě jsou, problémy byly s dopravou, ale pořádek ve městě jsme udržet dokázali. To jsem si ověřil," dodal primátor. A přiznal, že už v pátek bojoval s únavou, protože ve dne úřadoval a v noci chodil na filmy. „Viděl jsem jich asi deset, a aby mi koncem týdne nepadaly oči, téměř jsem potřeboval párátka," přiznal se.

Před zahájením filmového festivalu hoteliéři neskrývali obavy, že příliv návštěvníků do kin nezůstane bez následků. Ale jejich předpoklady se nenaplnily. Naopak, všichni dotázaní uvedli, že lidé se chovali slušně a problémy řešit nemuseli.

„Návštěvníci byli vesměs ukáznění, letošní festival patří mezi ty nejlepší. Jsme velice spokojeni. Také jsme si ale vše dobře ohlídali," poněkud užasle uvedla Dana Neumannová, ředitelka městského divadla, v němž byl jeden z celkem třinácti projekčních festivalových sálů.

Stejně tak se vyjádřila i Andrea Pffefer-Ferklová, ředitelka Grandhotelu Pupp. „Vše bylo v pořádku, nemuseli jsme vůbec nic řešit. Diváci se chovali až nadstandardně a naše pokyny dodržovali," nešetřila pochvalami ředitelka Puppu. Dodala ale, že obavy měl personál Grandhotelu Pupp z veder na začátku festivalu. „Měli jsme strach, aby nám v sále pro tři sta lidí někdo nezkolaboval. Proto jsme se promítací prostor snažili dostatečně nachladit," vysvětlila. Grandhotel Pupp už tradičně hostí světové filmové celebrity a během festivalu je zde hodně rušno, protože lidé vědí, že zde filmovou star mohou zahlédnout. Letos například Richarda Gera či Jamieho Dornana. „Lidé posedávají v předsálí a kolem hotelu, ale to tolerujeme. Našich pět hvězdiček během festivalu nezdůrazňujeme. Ovšem v hotelu samotném naše hosty rušit nikdo nesmí," doplnila ředitelka.

Epicentrem filmové přehlídky je tradičně hotel Thermal, kterým během festivalu projdou tisíce lidí. Ale ani ředitel Rudolf Mašata neměl důvod ke stížnostem. „Tento festival je na jedničku. Pro mne ale končí s odjezdem posledního auta, kterému s úsměvem zamávám," uvedl. A také vyzdvihl excelentní spolupráci s produkčním a organizačním týmem MFF. „Myslím, že my všichni společně jsme nivó a kulturu festivalu postrčili zase o kus dopředu," konstatoval ředitel Mašata.

Stejně spokojený byl i ředitel Národního domu Werner Hauptman. Pro tento hotel to byla festivalová premiéra, protože rekonstrukce hotelu skončila těsně před zahájením filmové přehlídky.

„Zvládli jsme to. I po složitých přípravách. Od návštěvníků i firem, které zde pořádaly své akce, a že jich bylo, máme jen pozitivní reakce. Jsem velmi spokojen," uvedl ředitel Hauptman. A potěšilo jej i to, že vydržela nová technika, kterou v sále, který se při festivalu změnil v jeden z kinosálů, skoro nestačili odzkoušet. „A jsem také spokojen, že celý ten festivalový maraton vydržel i personál hotelu," zdůraznil ředitel Hauptman.

Zkouška kašen

Při karlovarských filmových hodech jsou nezbytným odpočinkovým terénem pro četné návštěvníky lázeňské parky a sady. Polehávající a posedávající hloučky Správa lázeňských parků toleruje. „Ty dáme do pořádku, s tím si poradíme. Dokonce letos vydržely i květiny. Nemáme rádi nepořádek, ale i to se dá zvládnout. A jenom jednou letos někdo poničil květinový kalendář u hlavní pošty," uvedl Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků. Co ho ale vytočilo, to byly poničené kašny, ohnuté trysky a poničené lampy. „Ve vedrech na začátku festivalu do kašen lidé lezli, a někteří výtečníci do nich dokonce nalili saponát, takže pěna byla všude," doplnil ředitel Kučera. Podle jeho mínění řádili vandalové většinou ráno, zřejmě při návratu z četných festivalových večírků. Karlovarští zahradníci se nyní vrátí k práci i v městských čtvrtích. „Ty jsme po dobu festivalu zanedbávali, nebyl čas. Ale teď se budeme věnovat i těmto lokalitám," slíbil ředitel.

Strážníci a policie? Klobouk dolů

Marcel Vlasák, velitel městských strážníků, přiznal, že před začátkem MFF byl velkým škarohlídem. „Padesátý, a jubilejní ročník? Měl jsem obavy. Ale na má slova nedošlo. Tento ročník hodnotím daleko pozitivněji než ty uplynulé," uvedl Marcel Vlasák. Městská policie totiž eviduje podstatně méně stížností než například před rokem. A to i na hluk ve městě, což byl vždy festivalový kámen úrazu. „Je to zřejmě tím, že organizační festivalový štáb akce lépe poskládal, více restaurací bylo více bokem centra města. Festivalový tým se zřejmě poučil z minulých let a skloubil program tak, že všechno fungovalo," vysvětluje si pozitivní výsledek MFF velitel Vlasák.

Ten za úspěch považuje i to, že během jedné noci řešila služba třeba jen tři stížnosti. Letos bylo při MFF i minimum šarvátek a výtržností, což městské strážníky také příjemně překvapilo. Velitel Vlasák ocenil i strážníky a policisty, kteří na festivalové dění dohlíželi nejen v tropech na začátku filmové přehlídky, ale během celého MFF. „Před nimi klobouk dolů," uvedl velitel Vlasák.

Achillova pata? Doprava

V čem si stále Karlovy Vary a festival nesedly, to je doprava a parkování vozidel. Město sice má málo parkovacích míst, ale návštěvníci zase pramálo chuti dodržovat dopravní předpisy. Auto prostě zaparkují tam, kde se jim to zrovna hodí. A úplně kašlou na to, že blokují další auta, která tím pádem nemohou vyjet. „Museli jsme odtáhnout na padesát vozidel a během MFF jsme řešili trojnásobek přestupků. Rychle jsme reagovali i na stížnosti a podněty Karlovaráků. Parkování a dopravu bych viděl jako největší problém letošního festivalu. A to musím přiznat, že Karlovaráci byli k mumraji ve městě a celému dění kolem festivalu daleko shovívavější než v uplynulých letech a letošní filmovou přehlídku si i místní lidé chtěli užít," konstatoval velitel Vlasák.