Každý návštěvník ale prožívá festival jinak, stejně jako místní obyvatelé, z nichž některé festivalové hemžení a ruch iritují, jiní jsou nadšeni, že ospalé lázeňské město konečně ožilo.

Jedno ale mají všichni společné. Prožijí hektické a náročné dny s heslem "dobře se vyspat lze až po festivalu".

O vstupenky na filmy se svádí obrovský boj, a kdo má v ruce lístek na vysněný snímek, obvykle se chlubí všem, koho potká. Poznáte je podle oranžové akreditační stužky kolem krku, lahve vody v batůžku a pohledu upřeného do festivalového katalogu a neschopnosti mluvit o čemkoliv jiném, než jsou filmy, které viděli, uvidí, které je zaujaly, nadchly a nudily.

Večírkům tito filmoví fajnšmekři příliš neholdují. Nejsou nároční na ubytování.

Pokud chtějí něco slavit, pak tam, kde rozbili svůj stan. S těmito až oddaně filmovými otroky (dnes jsem už viděl pět filmů a o půlnoci jdu na další) ostře kontrastují víceméně pohodlní fanoušci, kteří sice filmy mají rádi, ale vystát frontu na vstupenku nebo na Festival pass odmítají. Jejich představa o pobytu ve filmovém městě je čistě odpočinková.

„Já bych nejraději seděla na Vodafon pláži u Vřídelní kolonády, popíjela Aperol Spritz a mezitím chodila na besedy do Domu České televize. A třeba i zaběhnout do galerie na výstavu. To je můj ideál," nastínila Bára svou představu o festivalových dnech.

Další kategorií na mezinárodním filmovém festivalu jsou večírkové typy, které po celé dny nedělají nic jiného, než že shání pozvánky na akce, které jsou pro uzavřenou společnost. Ale alkohol a jídlo zdarma a k tomu jako bonus známí herci či osobnosti veřejného života. Možná je i kombinace obou typů. Sem tam film, ale párty musí být. No a intelektuálové? Ti na filmy pochopitelně chodí, večírky neodmítají, ale… nic se nemá přehánět.

Poznáte je podle určité nadřazenosti, nechutí se přátelit s kýmkoliv, kdo je nezaujal. Vyznávají svou kastu a odstup.

Zlatá pražská mládež, která, nebýt festivalu, by zřejmě Karlovy Vary vůbec neznala, se zase vyznačuje tím, že holduje všemu, co na MFF teče, a vyniká skvělým ohozem, denním promile alkoholu v krvi… a průšvihy.

No a pak jsou zde pozvaní hosté, politici, herečky, modelky. Letos Karlovy Vary navštívil premiér Bohuslav Sobotka, ministři Pavel Bělobrádek, Martin Stropnický, Karla Šlechtová a další politici.

Závěr festivalu si podle Jiřího Bartošky nenechá ujít ministr Andrej Babiš.

S prezidentem Milošem Zemanem se ani letos ve filmových Varech neuvidíme. Ten v tento čas dává přednost odpočinku na Vysočině.