Pro festivalový štáb MFF, hotely a všechny, kteří zajišťují hladký průběh přehlídky a pohodlí pro všechny, kteří do Karlových Varů zamířili, dřina a stres se symptomem spánkového deficitu. Unavené tváře uměleckého ředitele Karla Ocha i výkonného ředitele Kryštofa Muchy už před zahájením filmové přehlídky leccos napovídaly. Festivalový servis prostě musí klapnout na jedničku.

I letos se slavnostní párty po světové premiéře filmu Anthropoid, jenž se včera výjimečně promítal ve všech sálech Thermalu, koná v tomto hotelu. Ředitel Rudolf Mašata nervozitu maskoval smíchem a zdůrazňoval profesionalitu hotelových zaměstnanců, ovšem s přípravou banketu muselo hotelu vypomoci téměř sedmdesát brigádníků. „Ty potřebujeme pro obsluhu a v kuchyni. Hotel máme našlapaný až po střechu, jediná postel není volná," vysvětlil Rudolf Mašata. Hotel Thermal je centrální mozek celého festivalu a pro zdejší zaměstnance končí pracovní martyrium až s odjezdem posledního hosta.

Stejně tak je v pohotovosti Grandhotel Ambassador Národní dům. Festivalovou premiéru si tento hotel odbyl už v loňském roce, kdy byl po náročné rekonstrukci znovu otevřen. A i zde se filmem bude žít po celou dobu festivalu. Filmové projekce se sem přesunuly z hotelu Richmond a podle ředitele Wernera Hauptmana je personál i vedení hotelu po loňských zkušenostech přece jenom klidnější. Loňský festivalový debut Grandhotelu Ambassador Národní dům totiž proběhl naprosto bez problémů. Ale fofr zde budou mít zaměstnanci i letos. Až do půlnoci tak bude denně tento hotel patřit promítaným filmům a od půlnoci se zde mohou hosté bavit až do rána v baru Kakadu.

A co Grandhotel Pupp? Tento prestižní hotel vždy hostí ty největší festivalové hvězdy a úzkostlivě střeží jejich soukromí. A vždy je během festivalu v obležení fotografů, protože prezident MFF Jiří Bartoška právě zde vítá přijíždějící celebrity. I v Grandhotelu Pupp se během festivalu promítají filmy a personál se musí otáčet, aby si hotel vždy a za každých okolností udržel svůj světoznámý standard. Podle ředitelky Andrey Pfeffer- Ferklové je Grandhotel Pupp na festival připraven a na hosty se těší.

Festivalový karlovarský týden je zlatým vejcem i pro obchodníky v centru města. A to především pro restaurace, bary a kavárny v centru města i v lázeňské zóně. Ruce si mnou také majitelé penzionů a menších hotýlků. Na filmy mohou sice zapomenout, ale na práci nežehrají. Kdy jindy vydělat peníze než během MFF, kdy je město zaplaveno návštěvníky? Kromě filmů musejí lidé i jíst a to je příležitost. I když se v loňském roce našli i tací, kteří menu zvýšili o desítky procent. To se ale festivalovými tamtamy rychle rozneslo a fanoušci se pak těmto podnikům vyhýbají.