V Lidovém domě ve Staré Roli v Karlových Varech se o víkendu konala tradiční výstava koček. Pořádal ji známý karlovarský chovatel Jan Choulík. Byla to jeho jubilejní padesátá, a zřejmě také poslední.

„Zkrátka je to tak. Pokud ještě nějakou budu pořádat, tak mimo město Karlovy Vary. Už teď ale vím, že po mně a mé manželce tu nebude nikdo jiný, kdo bude schopný výstavy pořádat,“ uvedl organizátor přehlídky. Posteskl si, že musel za víkendový pronájem Lidového domu zaplatit o padesát procent vyšší nájem než kdysi, což ho dost překvapilo.

Pořádat poslední výstavu během pandemie pro něj ale nebylo, stejně jako pro jiné organizátory akcí, vůbec jednoduché. „Nechtěli jsme, aby zde lidé museli použít roušky, takže jsme zredukovali počet všech, kteří se na výstavě objeví,“ vysvětloval Choulík.

Počet všech účastníků byl omezen na sto včetně těch, co se podíleli na organizaci, hodnotitelů, vystavovatelů i návštěvníků. „Samozřejmě jsme tak museli zásadně zredukovat počet vystavovatelů. Na oba dny jich přijelo jen 52,“ pokračoval chovatel, který se specializuje na chov mainských mývalích koček.

Na zahraniční účasti se covid neprojevil, a tak přijeli vystavovatelé z Polska, Německa, Rakouska i Švýcarska. „Mnohem dříve jsme ale uzavírali katalog výstavy, a to už týden před jejím konáním. Běžně to bývá těsně před daným termínem,“ konstatoval.

S chovatelstvím to během nouzového stavu nebylo vůbec jednoduché, když se lidé nemohli navštěvovat a ani překračovat hranice, které byly uzavřené. „Na hranicích s Polskem jsme si v rouškách předávali koťata za dozoru cizinecké policie, aniž bychom překročili hranice. Získali jsme kotě po našem kocourovi, který před časem putoval do Polska,“ dodal organizátor výstavy.

Na akci dorazila i dvanáctiletá Nikol Kolářová se svým dvouletým britským kocourem Hugem. „Bohužel se neumístil, protože byl vystresovaný,“ posteskla si malá chovatelka.

Kočičku si pořídili domů jako mazlíčka a výstavu si chtěli jen tak vyzkoušet. O svého kamaráda se Nikol stará sama. „Dávám mu jídlo, ale také ho venčím na vodítku a třikrát týdně mu i čistím zuby,“ svěřila se dívka, která by se, až bude dospělá, chtěla stát chovatelkou. Zatím si žádný další přírůstek pořizovat nebudou.