Byly stejně mizerné jako rozpočet klubu, který nenasytně polyká miliony a miliony… Současný dluh? 68 milionů korun. Ten musí uhradit Karel Holoubek. „Je to na mně. A také to udělám. Ale sám už do rizika s hokejem nejdu. Musím mít záruky, že s financováním hokeje pomůžou i další hráči v regionu. Jsou tady přece i další firmy, které by mohly pomoci," řekl zamračeně a ukázal na balík dokumentů na stole. „Tadyto všechno je hokej. Poslední dobou řeším jenom ten," mávl rukou.

A tak začal rozhovor, který chvílemi připomínal soutěž Chcete být milionářem. Ani Karel Holoubek zatím totiž nezná definitivní odpověď na dotaz, jak s klubem naloží. Co skutečně ví, je to, že už nemá času nazbyt a konečné stanovisko padnout musí. Takže se horečně jedná.

SEŠUP A PÁD?

To zatím Karel Holoubek odmítá. Prodej licence není na pořadu dne. Ale aby o ni klub jako každoročně zažádal, musí mít jistotu, že na extraligu bude mít peníze.

Protože i účast v nejvyšší soutěži se platí a za měsíc prodlení hrozí milionové penále. A co extraligový klub nabídnout k prodeji? Podle Karla Holoubka není zájem.

„To jsme sondovali, ale k ničemu by to nevedlo. Navíc je první liga plná, tam bychom se už nevešli. A kdyby ano, o to by se snížil zájem sponzorů, příspěvky, výnos ze vstupného a tak dále. Takže by to vyšlo nastejno jako s extraligou a pak by nám asi zbýval jen krajský přebor," vtipně vyhodnotil majitel klubu situaci. Do smíchu mu ale vůbec nebylo. Ale také se mu to vůbec nechce vzdát.

ENERGIE JE NEJLEPŠÍ? TO BYLO…

Psal se rok 2009 a hokejová HC Energie jásala. Slavila mistrovský titul a město se nadšením otřásalo v základech.

To bylo poprvé a naposledy. Jediný tučný rok, kdy klub neměl nouzi o sponzory, Karel Holoubek o klidný spánek a hokejisté i celý realizační tým obavy z budoucnosti. Pak bohužel nastaly roky hubené.

„Šest posledních let jsme se dostali do stavu, že vydržíme a přežijeme. Jenomže peněz ubývalo. Vrcholový hokej prostě stojí peníze," vysvětlil Karel Holoubek. Rozpočet extraligové soutěže činí 70 milionů korun. A z toho dvě třetiny činí mzdy hokejistů i celého týmu. Aby v Karlových Varech extraliga zůstala, musíme tedy použít slovo ´kdyby´. Kdyby tedy Sokolovská uhelná znovu přispívala 25 miliony, kdysi to bylo i třicet milionů, ale nyní je to jen patnáct milionů, pak svitne určitá naděje.

„My jsme Sokolovskou uhelnou požádali, zda by nám finančně více nepomohla a znovu se nestala generálním partnerem klubu. Ale opakuji, není to jediná společnost, která by nám vytrhla trn z paty. Za dobu existence extraligy v Karlových Varech, tedy za čtrnáct let, už nám tato firma pomohla bezmála třemi sty miliony. Na trhu jsou i další velcí hráči," vysvětlil Karel Holoubek.

Stejně tak by musel ale hokeji vyjít vstříc karlovarský magistrát. Ten tento sport sice podporuje částkou 23,5 milionu ročně, jenomže za nájem haly vrací HC Energie městu 10,5 milionu.

Navíc postupně, takže klubu by nyní město mělo ještě vyplatit 5,6 milionu. A protože je zatím nemá, není na nákup hráčů.

„Ty výborné nezaplatíme, ale takhle nám zbývá jenom paběrkovat. V tom lepším případě. Jinak to taky můžeme zavřít. My město nyní žádáme o rychlé dořešení oněch chybějících 5,6 milionu plus DPH. Rádi bychom uzavřeli standardní dlouhodobou dohodu. Rozdělení podpory pro HC Energii na 10 milionů plus DPH na nejvyšší soutěž formou reklamy a 13,5 milionu na podporu mládeže. Pak se neocitneme v tom, v čem jsme nyní, a to že na peníze od města čekáme. Hokej se nehraje od ledna do ledna, ale od srpna do dubna. A to je ta komplikace. Takže nyní jde o sezonu let 2016 až 2017 a 2017 až 2018. Proto by nám pomohlo uzavírání smluv ne na jeden, ale na dva roky a zachování pronájmu haly z roku 2015. To všechno jsme propočítali a věřte, že jsme si s tím dali obrovskou práci. Neflákáme se, snažíme se situaci řešit," konstatoval Karel Holoubek.

Extraliga sice není podle majitele klubu záležitostí jenom Karlových Varů, ale hraje se v krajském městě. V nově postavené KV Areně. Na což někteří městští zastupitelé poukazují s tím, že už to je pro HC Energii určitá výhoda.

„Já odmítám kritiku, že halu město stavělo pro hokejisty. Blbost, stavělo ji přece pro lidi," žasne nad jejich argumentací Karel Holoubek. A zdůraznil, že se finančních závazků ke klubu nikdy nezříkal. „Naopak. Desítky milionů platím pořád. Ale sám na to už nestačím," znovu zopakoval. Takže kdyby se přidali i další sponzoři, částku klub propočítal na deset milionů korun, hokeji by vyšlo vstříc i město a zvýšilo příspěvek, pak by se extraliga v Karlových Varech hrála dál.

MLÁDEŽ? TA ZŮSTANE

Hokejovou mládež považuje HC Energie za své rodinné stříbro a Karel Holoubek zdůraznil, že ta zůstane, i kdyby A-tým skončil. Jenomže i když i tady klub šetří, kde se dá, rozpočet mládežnického hokeje prostě činí pětadvacet milionů. Kde je ovšem vzít?

Tady by se zase musel pochlapit kraj a současný příspěvek zvýšit. Kraj nyní hokejové mládeži přispívá čtyřmi miliony a na A-tým přispívá milionem korun. Zde chce vedení klubu kraj zažádat o zvýšení tohoto příspěvku formou propagace o čtyři miliony korun.

Kvli tomu, aby v Karlových Varech zůstal mládežnický hokej, je klub připraven, i když nerad, přistoupit i k nutným úsporám. Zvýšit členské příspěvky, snížit nákup hráčů do týmu Akademie na nutné minimum a dále šetřit. „Staráme se o čtyři sta dětí a tak to zůstane. O mládež nechceme přijít," zdůraznil Karel Holoubek.

ČAS BĚŽÍ, VÁŽENÍ

O extralize v Karlových Varech tak rozhodnou příští týdny, nálada politiků a zájem sponzorů. Kdyby ti všichni našli společnou řeč, pak HC Energie mohla udělat to, k čemu se stejně chystá. Přetransformovat realizační tým, omladit a stabilizovat mužstvo, nadopovat se optimismem, mít chuť vyhrávat a také trochu toho sportovního štěstí. „Pak můžeme znovu začít," doufá majitel klubu Karel Holoubek.


Nad extraligou dumají i politici

Karlovarský kraj Extraligový hokej své místo v Karlových Varech i Karlovarském kraji jednoznačně má. Na tom se shodují hejtman Martin Havel (ČSSD) i primátor Petr Kulhánek (KOA). Ale navýšení příspěvků je pro oba víceméně problematické. „Pro nás je podpora od města adekvátní. Ale stále jednáme. Od HC Energie jsme obdrželi návrhy, mezi jiným i místo v dozorčí radě klubu. A pro klub bylo schváleno dalších 4,4 milionu v limitu veřejné podpory de minimis," vysvětlil primátor. (Pozn. red.: Podpora de minimis je sice poskytována z veřejných prostředků a zvýhodňuje určité podniky, ale nenarušuje hospodářskou soutěž a nepodléhá oznamovací povinnosti vůči Evropské komisi.)

V letošním rozpočtu města je vyčleněno 23 milionů, z nich je už rozděleno 17,4 milionu. Šest milionů na provoz mládežnického hokeje, sedm na pronájem ledové plochy a pro mládežnický hokej, celkem tedy 13 milionů na mládežnický hokej. „O zbytku peněz zatím není rozhodnuto. Město je připraveno je vynaložit na činnost hokejového klubu, ale přímou dotací to v tuto chvíli kvůli de minimis nelze. Jednáme o dalším postupu," uvedl mluvčí Jan Kopál. Pokud klub zašle žádost o navýšení peněz pro hokej kraji, pak ji podle hejtmana Havla také projedná.

„Město a kraj ale nemůžou držet extraligu nad vodou. Zda bude podpora kraje navýšena, to si netroufnu odhadnout. Nemohu mluvit za ostatní a ještě jsme o tom nejednali," uvedl hejtman. Na druhou stranu si je vědom, že není možné nechat hokej na holičkách. „Rozhodně nepůjde o černobílé rozhodnutí, jde o populární sport a také i o fanoušky. Můžeme ale extralize pomoci i jinak, a to doporučením společnostem, které mají pro tyto účely vyčleněné kapitoly v rozpočtu, aby zvážily podporu karlovarskému hokeji. To je například ČEZ," vysvětlil hejtman Havel.


Karlovy Vary nabídly Jihlavě prodej extraligové licence

Jihlava 19. května (ČTK) – Vedení prvoligové Jihlavy dostalo od Karlových Varů nabídku na odkoupení licence na hokejovou extraligu. Západočeši, kteří se v nejvyšší soutěži zachránili až v baráži, za ni požadují částku přesahující dvanáct milionů korun.
„Bude záležet na vlastníkovi klubu, kterým je město Jihlava, zda tuto nabídku využije," uvedl jednatel Dukly Bedřich Ščerban na klubovém webu. O odkoupení licence od Energie bude jednat rada města, která je zároveň valnou hromadou klubu.
„Mohu tuto informaci potvrdit. Už dříve jsme deklarovali, že pokud se nám nepodaří zajistit stabilní rozpočet na extraligu, nabídneme licenci k odkoupení," řekl ČTK generální manažer Karlových Varů Miroslav Vaněk.
Dukla Jihlava na svém webu uvedla, že Energie požaduje za licenci 12 milionů korun s možností splátek. To však Vaněk popírá. „To není pravda, bavíme se o jiné částce a je to stále věc obchodního jednání, takže nebudu říkat, jaká ta částka je. Ale mohu říci, že částka má být vyšší," uvedl.
Náměstek jihlavského primátora Jaroslav Vymazal (ODS) ČTK řekl, že rada města záležitost projedná zřejmě v příštím týdnu. Osobně však nabídku na odkoupení licence za městské peníze považuje za nereálnou.
Radniční koalice si podle něj v oblasti sportu vytkla, že se bude zabývat budováním infrastruktury a podporou sportující mládeže. „Aby se zabývala podporou profesionálního sportu, tak to určitě ne," řekl Vymazal.
Karlovy Vary podle dostupných informací kontaktovaly s nabídkou na prodej licence i prvoligové České Budějovice, které ji ale odmítly. „Budějovice skutečně odmítly, o této variantě však uvažuje ještě Slavia," uvedl Vaněk.
Majitel západočeského celku Karel Holoubek o možnosti, že extraligový tým v lázeňském městě skončí, v minulosti mluvil již několikrát. Například i v souvislosti s rozhodnutím Sokolovské uhelné, dřívějšího generálního partnera, omezit sponzorské aktivity.
Vaněk uvedl, že Karlovarští se nabídkami pouze jistí pro případ, že by sami nedokázali zajistit vyrovnaný rozpočet. „Jednání s našimi partnery intenzivně probíhají, jsou víceméně nadějná a pevně doufám, že se je podaří dotáhnout do úspěšného konce. Raději ale vyjednáváme i na druhé frontě, aby případní zájemci byli na odkoupení připraveni," prohlásil.
Definitivu by v klubu rádi měli co nejdříve. „Ale myslím, že v květnu a pak ještě i v červnu budou probíhat další jednání. Řešení by mělo být známé do konce června. Do té doby máme ještě prostor pokoušet se zachránit extraligu ve Varech," uvedl Vaněk.