Po třech letech se do čela Karlovarského kraje znovu vrací muž. Současnou hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) ve funkci vystřídá současný krajský náměstek pro sociální věci Petr Kubis (ANO). Z přítomných 43 krajských zastupitelů pro něj zvedlo ruku 39.

„Petr Kubis má dlouholeté zkušenosti z veřejné správy, tři roky pracuje na kraji velmi zodpovědně, s plným nasazením. Věřím, že bude dobrým hejtmanem,“ podpořila jeho volbu před krajským plénem Jana Mračková Vildumetzová. Na post hejtmanky rezignovala kvůli těhotenství a funkci chce předat koncem roku.

V krajské radě ale nadále zůstane jako neuvolněná náměstkyně pro finance a jednání s centrálními orgány veřejné správy. Podporu má nový hejtman i od krajské koalice (ANO, ODS, HNHRM, Piráti a nezávislí), která v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu disponuje 24 mandáty. Podle Petra Kubise je post hejtmana obrovská zodpovědnost.

„Jsem velmi rád, že paní hejtmanka zůstává, což je pro mě záruka toho, že to může fungovat jako doteď. Sociální oblast bych si rád nechal. Oblast bezpečnosti za zákona spadá pod hejtmanku či hejtmana,“ uvedl.

Jednapadesátiletý Petr Kubis absolvoval pražskou policejní akademii a krajským náměstkem za ANO byl zvolen po volbách 2016. Před politickou kariérou pracoval u Policie ČR. Byl vedoucím odboru bezpečnosti a prevence kriminality na plzeňském magistrátu, poté velitelem Městské policie v Sokolově, kde je i zastupitelem. V roce 2007 získal cenu ministra vnitra Policista rokuv kategorii velitel roku.