V hlasování o vašem jmenování hejtmankou Karlovarského kraje vás podpořilo jednatřicet krajských zastupitelů z pětačtyřiceti. Překvapila vás tak silná podpora? A vlastně i nečekaná, když pro vaše zvolení hlasoval i sociální demokrat Pavel Čekan či někteří komunisté?

Více než dvoutřetinová přímá podpora mě velmi potěšila, o to víc, že byla napříč celým politickým spektrem. Této podpory si velmi považuji. Tím, že volba byla veřejná, mohli všichni vidět, jak kdo hlasoval. Pouze sedm zastupitelů za sociální demokracii bylo proti. Takový výsledek beru jako ocenění své dlouholeté komunální práce a snahy řešit problémy našeho kraje bez ohledu na „politickou barvu".

Co pro vás bylo při sestavování koalice nejobtížnější? Vybavujete si situaci, na niž byste nejraději zapomněla, nebo naopak zážitek, který vám mile překvapil?

Určitě byly dny, kdy jsem byla úplně vyčerpaná, vyjednávání byla velmi složitá a těžká. Upřímně říkám, že jsem zklamaná z postoje některých stran, z toho, že se do poslední chvíle snažily výsledek voleb zvrátit a rozhodnutí voličů nějak obejít. Jsem také smutná, že některé subjekty proti nám vedly v rozporu se zákony anonymní politickou antikampaň, či že nezákonně zveřejnily pochybné volební průzkumy těsně před volbami.

Krajskou koalici tvoří hnutí ANO, Česká pirátská strana, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, Strana práv občanů a ODS, za niž ale smlouvy odmítl podepsat zastupitel Tomáš Linda. Koalice tak má třiadvacet hlasů, tedy nejtěsnější většinu v krajském zastupitelstvu. Platí to stále, nebo koalici podepsali další zastupitelé?

Chování pana Lindy nerozumím, možná se nesmířil s tím, že žijeme v 21. století a že v čele kraje může být žena. Krajská vláda má sice formálně těsnou většinu, věřím ale, že naše smysluplné návrhy podpoří více zastupitelů. Opozici jsme nabídli konstruktivní spolupráci, chceme, aby předsednictvím v kontrolním a finančním výboru mohli přezkoumávat naši práci, chceme, aby se mohli podílet na směřování kraje. Každému politickému subjektu nabízíme jedno místo v každém výboru i komisi.

Kdy vydáte programové prohlášení? Už na něm pracujete? Co bude prioritou této nové krajské koalice? Nebo jinak: Čím začnete?

Programové prohlášení vydáme do 100 dní od ustavujícího zastupitelstva, v současné době máme vypracované programové priority, na kterých byla shoda, nyní má každý člen rady za úkol zmapovat důkladně svoji oblast a všechny výstupy přenést do programového prohlášení. Teď je před námi úkol nejdůležitější, a to sestavení zodpovědného rozpočtu na rok 2017, bývalá krajská vláda nám rozpočet sestavila se schodkem 1,1 miliardy, což je pro nás nepřijatelné.

Ke spolupráci jste vyzvala i čtyři poslance, z nichž dva jsou za ANO, jedna za ČSSD a jeden za KSČM, kteří jsou zároveň krajskými zastupiteli, i nově zvoleného senátora Jana Horníka (STAN). To je pestrá politická paleta, myslíte si, že tato spolupráce bude fungovat?

Všichni poslanci byli zvoleni za Karlovarský kraj, slíbili, že budou svědomitě vykonávat funkci v zájmu kraje a jeho občanů, a všichni by tak za náš kraj měli společně bojovat. Moje představa je se pravidelně se senátorem, paní poslankyní a poslanci vidět, získávat od nich informace o projednávaných zákonech a zároveň předávat informace z Karlovarského kraje.

Když jste začínala politickou kariéru, uměla jste si představit, že budete hejtmankou Karlovarského kraje? Předtím jste pracovala také na vysoce angažovaném postu, byla jste náměstkyní ministra vnitra. Vracíte se tedy z Prahy do Karlovarského kraje, což není až tak obvyklé. Spíše to bývá naopak. Nemrzí vás toto vaše rozhodnutí?

Rozhodnutí kandidovat nebylo vůbec jednoduché, všichni chtějí z Karlových Varů do Prahy a já dělám opak. V Praze jsem jako náměstkyně dělala práci, která mě bavila, potkávala se se zajímavými lidmi, získala jsem řadu zkušeností. Navíc to byla práce nadstandardně placená.

Ve volbách jsem ale dostala od občanů nejvyšší počet preferenčních hlasů, a proto jsem ani na minutu nepřemýšlela a jasně jsem řekla, že dám přednost našemu kraji a chci být hejtmankou. Náš kraj si opravdu zaslouží více, tuto práci budu vykonávat na sto procent a udělám maximum, aby se začaly krajské problémy řešit.

Máte další politické cíle?

Mým cílem je věci někam posunout, dotáhnout do konce, problémy vyřešit. Mám ráda konkrétní výsledky, náš kraj si zaslouží být více vidět, slyšet a prosadit se. Pokud budu mít možnost někde naše zájmy ještě dále hájit, jako například v pozici předsedkyně Asociace krajů, ráda to udělám.

S chodem Krajského úřadu Karlovarského kraje se teprve seznamujete. Co vás mile překvapilo? A co nemile? Chystáte na úřadu nějaké personální změny?

Všichni jsou velmi vstřícní a milí, tak snad to tak vydrží, nemile mě překvapil připravený rozpočet a mnoho informací, které se dozvídáme, které budeme muset řešit. Říkám s nadsázkou, bude to velmi tvrdý oříšek!

Nezapomenete na předvolební sliby hnutí ANO? Který hodláte splnit jako první?

Určitě ne, chtěla bych je splnit všechny. V prosinci se chci vidět se všemi starosty a starostkami, protože komunikace s nimi je velmi důležitá. Pokud budou spokojeni starostové, pokud se nám podaří řešit problémy v jejich obcích a městech, budou spokojeni i jednotliví občané celého Karlovarského kraje, které tyto problémy trápí.

Chci také zavést Dny s hejtmankou, kdy za mnou mohou přijít občané a říci, co je trápí, s čím potřebují pomoci, kde se co děje a tak dále. První takový den mám plánovaný na 4. ledna příštího roku 2017.