Taneční skupina Mysterious Crew alias trio De.Ra.Fa okouzlila porotu televizní soutěže Česko Slovensko má talent. Za šest let existence to ale zdaleka není jejich jediný úspěch. V současné době se především pokoušejí předat nabyté zkušenosti mladším generacím.

„Skupinu Mysterious crew zakládala před šesti lety moje mamka Martina Karolová," vrací se do historie současný frontman skupiny Michael Rakaš. „Ze začátku nás bylo mnohem víc a vystupovali jsme především v maskách, proto také název skupiny. V překladu znamená záhadná parta," vysvětluje. Hiphopoví tanečníci mají za sebou několik úspěchů v tanečních soutěžích po celé republice. Některým členům ale chyběla motivace pro další rozvoj.
„Dnes už tančíme prakticky jen ve trojici. Důvod je ten, že já a můj kamarád a kolega Martin Dědek jsme se chtěli v tanci posunout dál. Začali jsme více trénovat, dokonce jsme asi půl roku tančili pod skupinou Respect us. Ta patří mezi nejlepší hiphopové taneční skupiny v republice," říká Rakaš. „To pro nás byla důležitá zkušenost, která nás posunula zase o krok dál. Začali jsme se účastnit takzvaných battles, což jsou soutěže, kde jeden tanečník tančí proti druhému – ve dvojicích, nebo sólo. Sjezdili jsme tak Brno, Pardubice, Hradec Králové… a špatně jsme se nikdy neumístili," vypráví tanečník.

U skupiny se ale objevila touha předávat nabyté zkušenosti dál. „Na nějakou dobu jsme se pak vrátili na Březovou, odkud pocházíme. Začali jsme učit malé děti a ukázali jim, že i v malém městě může mít tanec úroveň," tvrdí Michael Rakaš. Po soutěžích přitom jezdí dál. Naposledy se ukázali v televizní soutěži Česko Slovensko má talent.

„Řekli jsme si, že zkusit se má všechno. Veřejně jsme vystupovali už mnohokrát a dobře jsme věděli, že co umíme, dokážeme také dobře prodat. Talent byl jiný v podstatě jen v tom, že má obrovskou pozornost médií," vykládá Rakaš. Vystoupení si připravil spolu s Martinem Dědkem a Františkem Rakašem, svým osmiletým bratrem. Porota se přiklonila k jejich postupu do dalšího kola, na definitivní rozhodnutí ale teprve čekají. „Z našeho vystoupení mám dobrý pocit," říká Martin Dědek. „Vystoupení před kamerami pro mě sice bylo docela stresující, na druhou stranu je to výzva a zajímavá zkušenost. O tom, jestli postupujeme do dalšího kola, se rozhodne v průběhu listopadu," vysvětluje.

„Pravda ale je, že ve skutečnosti nic není tak, jak to vypadá v televizi. Z některých rozhovorů jsme měli dobrý pocit, z jiných naopak," vypráví Michael Rakaš. Z možnosti, že nepostoupí, si ale tanečníci hlavu nedělají. „Skončit s tancem nás ještě nikdy nenapadlo. Je to náš život – baví nás to, uvolňuje a naplňuje. Není to jen o předvedení na pódiu, je to i o citech, o životních i tanečních zkušenostech. Nohy nikdy nemůžou zůstat v klidu, pokud hraje dobrá hudba," shodují se s nadšením oba tanečníci.