Chce zabránit zejména jejich mechanickému rozrušování, které je způsobeno především vlivem vlnění hladiny v nádrži Jesenice. Břehy se opevňují na pěti úsecích lomovým kamenem při snížené hladině o 1,4 metru oproti běžné zimní úrovni. Ukončení prací v hodnotě 54 milionů korun plánuje povodí v červenci tohoto roku.

"Takzvaná protiabrazivní opatření provádíme v pěti dílčích úsecích o celkové délce 585 metrů. Jedná se o lokality, na nichž je ohrožena stabilita břehů a pozemků přímo sousedících s pozemkem vodní nádrže," říká mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Břehy se opevňují lomovým kamenem - čedičem, s minimálním průměrem 60 centimetrů. Dělníci ho zde položí více než čtyři tisíce m3. Pro realizaci této akce bylo nutné vybudovat staveništní komunikace o šířce čtyř metrů, které volně navazují na opevnění. V úseku opevnění břehů bude komunikace zachována jako jeho součást a jejím cílem bude chránit patu samotného opevnění břehů. V rámci stavby se také provedou terénní úpravy s následným osetím.

"Stavební práce probíhají především v zimních měsících při snížené hladině o tři metry oproti letní úrovni a 1,4 metru oproti zimní úrovni. Během první etapy jsme provedli opatření na dvou lokalitách: Podhrad – Velká Všeboř a v Jesenické zátoce. Stihli jsme také přípravné práce typu kácení zeleně a instalaci ocelových štětovnic na dalších lokalitách. Aktuálně opevňujeme břehy mezi hotelem Ronak a kempem Karel, u chatové kolonie Třešňovka a v zátoce Mechová. Současně s tím probíhají dokončovací práce na již realizovaných úsecích," dodala Zikešová.

"Ano všiml jsem si snížené hladiny a také zjišťoval čím to může být. Kolovaly dokonce různé fámy o tom, jak zde mizí voda. Pak jsem zjistil, že se opravují břehy," říká jeden z rybářů Josef Bajtek z Chebu.

"Byli jsme se podívat na malé Jesenici, kde je ponořený most vidět nyní prakticky celý a lze se na něj dostat suchou nohou. Musíte jen přeskákat pár kamenů. Za tu chvíli zde bylo několik rodinek na procházce a most si všichni fotíme. Je svým způsobem nádherný," míní jedna z kolemjdoucích Klára Bártová z Aše.