Hladiny řek na Sokolovsku začaly pozvolna klesat a vrací se zpět do svých koryt. Protipovodňové komise odvolaly stav ohrožení. Radnice i lidé začínají sčítat škody. Zvedá se také celorepubliková vlna solidarity.
Na Sokolovsku byla nejhorší situace na Kraslicku, kde velká voda zaplavila rodinné domy, pěší zónu u zahrádkářské kolonie a samotné zahrady. Uzavřela také několik silnic. Některé se včera podařilo silničářům znovu otevřít.

Průjezdná je od včerejšího dopoledne silnice z Kraslic do Oloví. Silničáři včera také pracovali na zprovoznění úseku z Přebuzi na Stříbrnou, kde jsou zaplavené úseky a dopravu komplikují naplaveniny. „Silničáři intenzivně pracují na tom, aby komunikaci co nejdříve otevřeli," sdělila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. Včera odpoledne se tak nakonec stalo. Řidiči ale musí být opatrní. Naplaveniny zůstaly zčásti na vozovce.

Silničáři včera v terénu mapovali další riziková místa. S omezením jsou průjezdné silnice Bečov – Teplá – Chodov nebo Kostelní Bříza – Rovná.

Kraslice v pondělí odpoledne odvolaly stav ohrožení. Díky regulaci toku řeky Svatavy nezaplavila voda samotné centrum města. Horší už to ale je v příhraničí, kde byla pod vodou pěší zóna a zahrady. Jejich majitelé se připravují na velký úklid. „Je to děs a hrůza. Už nám dochází síly. Vždyť je to už druhá letošní záplava. To tu nikdy nebylo," řekl jeden ze zahrádkářů. Chce společně s dalšími zahrádkáři apelovat na Povodí Ohře, aby dokončilo kompletní regulaci.

Po povodních se v kraji i celé republice zvedá vlna solidarity. Pomoc nabízejí jednotlivci, firmy a různé neziskové organizace. Například v reakci na aktuální povodňovou situaci v České republice nabídla společnost Karlovarské minerální vody (KMV) nadaci Člověk v tísni dodávky balených vod pro záchranáře, dobrovolníky a obyvatele v povodněmi postižených oblastech. „K okamžité expedici jsme připravili deset tisíc lahví minerální vody," uvedl Alessandro Pasquale, generální ředitel a místopředseda představenstva KMV.

Pomoc nabídla i Asociace Záchranný kruh. Na své webové stránky www.zachrannykruh.cz umístila ty nejdůležitější rady a informace týkající se povodní. „Lidé tam zjistí, jak se chovat při povodních a hlavně jak se chovat po povodních. Vše je zpracováno přehlednou a jednoduchou formou," sdělil manažer asociace Lukáš Hutta.