Kdysi dominantní postavení Holanďanů v kempech na Karlovarsku je minulostí. V chatkách, karavanech a stanech teď nejčastěji zní němčina a jazyky z východu.

„Našimi nejčastějšími klienty jsou Němci a Rusové," potvrzuje trend posledních let Valerie Hajná z kempu Vítkova hora nedaleko Karlových Varů.

Podle ní do kempu jezdí i turisté z Holandska, nicméně jejich zlatá éra prozatím skončila.

„Opravdu se mohlo dříve mluvit o nizozemské invazi do našeho kempu. Poslední roky však nejezdí v takovém počtu a postupně je v počtech dotahují němečtí turisté," řekl majitel kempu Sasanka v Sadově Jindřich Kašperko.

Tento problém však nezasáhl všechny kempy. To potvrzuje i provozovatel tábořiště ve Vojkovicích. „U nás je rok co rok z 99,9 procent slyšet čeština. My se totiž zaměřujeme především na vodáky a těch moc z okolních zemí není," komentuje situaci Bohumil Šesták.

Letos je v kempech ve srovní s loňskou sezonou o něco méně lidí.

Menší počty turistů má podle provozovatelů na svědomí chladný květen. A podle meteorologů to v následujících dnech nebude lepší.

Až na výjimky zachovali kempaři ceny na loňské úrovni, chtějí tak nalákat další klienty.

To potvrzuje i majitel kempu v Sadově. „Už několik let si držíme stejnou cenovou hranici, kterou ani v letošním roce nebudeme měnit," řekl Kašperko.

„Museli jsme mírně zdražit, donutily nás k tomu vyšší náklady na energie," vysvětlila Hajná.

Na Vítkově hoře tak vyjde plně vybavená chatka se čtyřmi lůžky na jednu noc na 1080 korun.

Typickým návštěvníkem některého z kempů na Karlovarsku je podle jejich majitelů starší manželský pár z Německa.

„A jsem i radši. Mladé party jsou hlučné a někdy i problematické," popsal svou zkušenost Kašperko.

Ceny na nižší úrovni se snaží držet i půjčovny lodí na řece Ohři.

„Důvod je jednoduchý, nechceme lidi v jejich volnu zatěžovat dalším zdražováním, kterého je kolem dost. Vyšší DPH o jedno procento zas tak velkou roli nehraje," vysvětlil před časem Míla Pražák z půjčovny Dronte.

Martin Polák, Petr Toman