Navíc ještě nekončí. Pokud bude počasí přát, bude možné v lesích najít houbařské úlovky až do konce listopadu. V tomto období se daří mimo jiné především oblíbeným poddubákům nebo zdraví prospěšné hlívě ústřičné.
„Nástup houbařské sezony byl po pravdě katastrofální," připustil předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura. Postupně ale přišlo zlepšení. „Hřiby pak rostly vysloveně ve vlnách. V současné době už nelze houby najít všude, a spíše než tady na Sokolovsku těší houbaře třeba Český les," říká Pošmura. „Kdo ale má vytipované nějaké svoje místečko v lese, hub se ještě určitě dočká. Zvlášť když bude deštivější počasí. Srážky jsou samozřejmě důležitý faktor, který růst hub výrazně ovlivňuje," vysvětluje. Pokud nebude výrazně mrznout, s košíkem do lesa bude podle Pošmury možné vyrážet až do poloviny, případně i do konce listopadu.
Dařit by se mělo především podzimním druhům hub, jako jsou kozáky, holubinky, čirůvky fialové, strmělky mlženky, ale i klasické hřiby. „Vyskytovat se budou hlavně hřiby hnědé, takzvané poddubáky. Některé podzimní houby rostou také na pařezech a kmenech stromů. Příkladem je třeba oblíbená hlíva ústřičná," vykládá Pošmura.
Důležité ale podle něj je, aby lidé houby znali, především když se chystají sbírat méně známé druhy. Dobrý nápad ani není chodit houby sbírat s atlasem v ruce. „V atlasech hub bývají často zkreslující fotky. Vhodnější řešení je navštěvovat výstavy hub, kde si jednotlivé druhy lze dobře prohlédnout. Rozdíly navíc může vysvětlit odborník. Pak se nemůže stát to, co jsem nedávno zažil – že za mnou přišel pán s tím, že od sebe nepozná muchomůrku zelenou a holubinku trávozelenou," zakončuje Jiří Pošmura.