Takže zatímco děti jásají, rodiče opět řeší tradiční problém, kam s nimi. „Základní školy, školní jídelny a družiny budou v tomto termínu v Karlových Varech uzavřené," uvedla Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu. Mateřské školy zřizované městem budou v termínu jarních prázdnin v provozu v běžném režimu.

Týdenní volno řeší rodiče různě. Od hlídání dětí babičkami přes pobyty na horách, využití pestré nabídky domů dětí a mládeže až po program plánovaný vlastními silami. Mohou využít volného bruslení na zimních stadionech, zaplavat si s dětmi v bazénových centrech nebo vyrazit za památkami v kraji nebo v jiných regionech v republice.

„My jsme s jarními prázdninami počítali a předem jsme si zajistili týdenní pobyt v Alpách. Počasí je u nás nespolehlivé a chtěli jsme s dětmi lyžovat. Proto jsme se letos rozhodli pro zahraničí," vysvětlila paní Irena z Karlových Varů.

Těm rodičům, kteří s dětmi zůstávají doma a nemohou si vzít dovolenou, pomáhají domy dětí a mládeže. Například v Karlových Varech na děti čekají práce s moderními výtvarnými technikami, malování na sklo, ubrousková technika, práce s korálky, ale také pohybové hry, vycházky do přírody a rovněž karneval. „Je možné využít připravený program na dvě přespání. To je ale nutné nahlásit předem," upozorňuje rodiče vedení karlovarského Domu dětí a mládeže (DDM).

Zajímavý program přichystal na jarní prázdniny sokolovský DDM. „Celý týden pořádáme pro děti příměstský tábor, tentokrát s detektivní tematikou. Děti se budou učit všem detektivním řemeslům, čeká je například sestavování portrétu zločince, ale i další tvořivé a sportovní aktivity. Na závěr pak bude jejich úkolem najít a dopadnout pachatele, neboť se může stát, že se nám v domě dětí třeba ztratí trezor…," prozradila Marie Kodýtková ze sokolovského DDM.

Program pro děti trvá od pondělí do pátku vždy od 8 do 17 hodin, součástí tábora je i celodenní výlet do 3D Planetária plzeňské Techmanie. Vyřádit se s dětmi ale stále mohou na Sokolovsku i příznivci zimních sportů.

V době jarních prázdnin mimořádně otevírá brány veřejnosti sokolovský zimní stadion, a to každý den od 10:30 do 12 hodin. V provozu je stále také lyžařský areál v Bublavě, kde lyžaři mohou využít 40 centimetrů zmrzlého sněhu. Pro výuku dětí a začátečníků je tu v provozu i svah Školní s vlekem zdarma.

Program pro volné prázdninové dny nabídne také Městský dům dětí a mládeže v Ostrově. „Sraz je každý den v osm hodin u nedalekého Ekocentra, kde máme pro děti zhruba dvouhodinový program včetně vědomostních her," upřesnila Šárka Märzová z ostrovského domu dětí.

Děti se poté přesunou přímo do domu dětí, kde až do 12 hodin mohou hrát hry a soutěže. „Čeká je také nácvik divadelního představení a výroba loutek," poznamenala Märzová s tím, že zájemci o program nemusí mít rezervaci.

V době jarních prázdnin bude v Ostrově k dispozici i zimní stadion, kde je připravené volné bruslení.

Také v Chebu se děti nudit nebudou. „Pro všechny jsme si připravili jedinečný jarní tábor," uvedla Jana Hammerlová z Domu dětí a mládeže Sova v Chebu. „Máme jej již kompletně obsazený, přihlásilo se nám padesát dětí. Všichni účastníci se v prvním dni mohou těšit na sportovní vyžití přímo v areálu Sovy," přiblížila Hammerlová.

„Další den jsou na programu kvízy a testy z živočišné říše, výtvarná dílna anebo návštěva bazénového centra v německém městě Weiden. Na poslední den jsme si nachystali masopustní rej," doplnila Hammerlová.

„Muzeum Cheb opět připravilo pro děti jarní výtvarnou dílnu," uvedla Lucie Kolocová z Muzea Cheb. „Jedná se o muzejní tábor. Pro děti máme připravený bohatý celodenní program, plný tvořivosti, poučení a zábavy. Celý je už zaplněný," dodala.

Na dobrodružné jarní prázdniny se mohou těšit i děti na Mariánskolázeňsku, kde se program pro všechny ratolesti uskuteční v Městském domě dětí a mládeže Dráček. Od pondělí do pátku jsou pro všechny připraveny hry, tvoření, soutěže v tělocvičně, vycházky.