I takové dotazy mířily z řad seniorů na dopravního policistu při včerejším sezení na sokolovské radnici. Jde o projekt městské policie Senior v dopravě, který má pomoci dříve narozeným osvěžit si zásady bezpečné jízdy.

Nejezdí rychle, nejezdí opilí, nejsou agresivní. Ale.. Jejich reakce jsou pomalejší, někteří z nich by kvůli zdravotnímu stavu neměli řídit vůbec. Řeč je o seniorech za volantem. „Speciální kurzy pro lidi v pokročilém věku jsou zdarma. Součástí jsou testy i kondiční jízdy," nastínila Hana Procházková z městské policie.

Čtvrtečního sezení se seniory se zúčastnili policisté, hasiči, zdravotníci či vedoucí odboru dopravy. Senioři si například vyslechli, jak se zachovat při dopravní nehodě, jak důležitý je bezpečnostní pás či jak nemají podceňovat zdravotní prohlídky. Poté zahrnuli dříve narození řidiči přítomné ze složek Integrovaného záchranného systému množstvím dotazů.

Senioři se například ptali, zda mají poskytnout první pomoc, když ji neovládají. Bojí se totiž, zda by případným špatným zásahem nemohli zraněnému ještě více ublížit a poté být stíháni. „Už to, že jste zastavili a zavolali záchranáře je pomoc," uklidnil je zdravotník. Zároveň přítomné upozornil, aby nikdy neukončili hovor sami od sebe. Jde zřejmě o nejdůležitější okamžik pomoci při nehodě, a to až do příjezdu složek IZS. Vyškolený zdravotník na druhé straně telefonu poradí, co dělat.

Někteří si přišli s policisty objasnit dopravní situace v Sokolově a okolí, za které dostali pokuty. „Mám s sebou zákon o provozu na pozemních komunikacích. Zajímalo mě, proč jsem dostal botičku v jedné ze sokolovských ulic, kde nebyla žádná dopravní značka. A také jsem chtěl policistům připomenout, že mají nejen pomáhat a chránit, ale trošku tolerovat i zapomnětlivost nás starších. Jednou jsem zapomněl svítit a hned bez řečí jsem dostal pokutu," říká dvaaosmdesátiletý Jaromír Jeřábek z Krajkové.

Dalšího zajímaly skutečné dojezdy sanitek například na třicetikilometrovou vzdálenost či ze Sokolova do Plzně a vše si pečlivě znamenal. "Můj kamarád má roztroušenou sklerózu a pomáhá mu prokazatelně jen marihuana. Může za volant? "Máme pomůcky, které odhalí přítomnost drogy v těle. U někoho je nález poztivní i dva dny poté. Další přístroj na měření hladiny alkoholu dokáže rozlišit právě alkohol od acetonu, přítomný v dechu diabetiků. A pokud má kamarád roztroušenou sklerózu, nemá za volantem co dělat," odpovídal na otázky dopravní policista Miroslav Koudelka, který slouží u policie 32 let. Policista také apeloval na zádržné systémy v autě.

"Přísně a nekompromisně trestáme, když není dítě připoutaně v řádně uchycené autosedačce. Následky jsou totiž katastrofální. Babička s vnoučetem v klíně ho při nárazu svým tělem a vahou doslova rozmašíruje. Také bezpečnostní pásy používejte všichni. Týden starou nehodu na Sokolovsku zaplatili dva lidé životem. Nepřipoutaný řidič doslova vylétl předním sklem," dodal Koudelka. 

Projekt pokračuje cvičnými testy a končí zkušební jízdou.