V nově upravených prostorách kinokavárny Alfa začaly podzimní kurzy sebeobrany pro ženy a seniory. Projekt pod záštitou městské policie vede zkušený instruktor Jiří Matouš. Účastníky čeká simulace obranných situací i poučení o první pomoci. Na konci kurzu obdrží certifikát. „Bojím se chodit parkem, kde občas nějaký výrostek pokřikuje a znám i případy napadení. Chci se proto umět bránit," říká jednoznačně jedna z účastnic kurzu.

„V kurzu se účastníci setkají s klasickými bojovými situacemi, které je mohou potkat na ulici každý den," uvedl Jiří Matouš.

„Ženy a senioři totiž čelí specifickému typu násilí. Snažili jsme se proto vybrat konkrétní technické prvky, které jim pomohou se v těchto případech účinně bránit," pokračuje instruktor. Účastníci se naučí především využít citlivá místa útočníka. „Užitečné je také vědět, jak se k obraně dá použít deštník, klíče a další předměty, které nosí lidé běžně při sobě. Skvělou zbraní mohou být i podpatky, " nastínil Matouš.
Kurz potrvá tři měsíce a skládá se z dvanácti lekcí po devadesáti minutách. Účast je bezplatná. „Projekt realizujeme v rámci prevence kriminality, je tedy zdarma," potvrdil radní Jan Picka, pověřený vedením městské policie. Podmínkou je však dostatečná docházka: 3 neomluvené absence z kurzu vylučují. „Většina účastníků ale kurz zdárně dokončí, odpadlíků bývá maximálně deset procent," dodal Jiří Matouš. Absolventi kurzu se mohou těšit na certifikát, a dokonce na malý dárek. „Zřejmě půjde o slzný sprej," upřesnil Picka.

V úvodní hodině účastníky přivítala také Hana Procházková, preventistka městské policie. V rámci kurzu přichystala i školení o poskytování první pomoci. „Jednu z hodin povede pracovník karlovarské záchranné služby. Slovo dostane také psycholožka Kateřina Štěpánková, specialistka na pomoc obětem domácího násilí a nebezpečného pronásledování," informovala Procházková.

Městská policie organizuje kurzy už od roku 2010, kdy poprvé poučila o sebeobraně seniory. Kurzy pro ženy byly poprvé otevřeny vloni.

„Měli jsme zpočátku obavy, že se kapacita kurzu nenaplní. Nakonec je ale zapsáno 45 lidí a dalších 20 jsme museli odmítnout. Zapíšou se nejspíš na jaře. S kurzy samozřejmě hodláme i nadále pokračovat," dodala Procházková. Podle ní se někteří účastníci zapisují do kurzů i opakovaně, někteří chodí už od jejich zahájení.

Zadní část kinokavárny kvůli kurzům dostala novou podlahu, nově se tam i vymalovalo.
„Prostor původně koncertního klubu jsme museli proměnit na tělocvičnu. Větší část už je hotová, drobné úpravy ještě čekají na dokončení," informoval Jan Picka. Podle jeho slov by se kurzy mohly stát i ideálním místem k setkávání sokolovských občanů.

„Jde nejen o cvičení, ale i o příjemnou, přátelskou atmosféru a pravidelná setkání. Spojí se tak příjemné s užitečným," dodal Picka závěrem. Ženy a senioři se tu budou scházet každý čtvrtek od 18 hodin. (stu)