„Vloni jsme měli 470 žádostí o zařazení do služby, sítem však prošlo jen 67 uchazečů," popsal situaci krajský policejní mluvčí Pavel Valenta. Velkým sítem pro budoucí ochránce zákona jsou však připravené testy. „Dříve jsme začali s psychickými testy, ale nyní startujeme fyzickými, je to nejrychlejší síto při výběru uchazečů, které pošleme dále," řekla policejní personalistka. Někteří uchazeči neprojdou také kvůli viditelnému tetování.

Aspoň na malou chvilku si snít svůj dětský sen a zkusit si, jestli bych se stal policistou. Tak nějak jsem si to maloval předtím, než jsem nastoupil na fyzické testy k Policii České republiky.

Ale zpět na začátek. O tom, že si budu moci testy vyzkoušet, jsem se dozvěděl týden před samotnou zkouškou. „To už nemá cenu cvičit, pojď dneska na čarodějnice," hučel do mě kamarád. Jelikož to dávalo smysl, poslechl jsem, což byla chyba, ale na to jsem měl přijít až druhý den. Po čarodějnicích přišlo grilování a rozhořčenost a následně radost ze sparťanského titulu. V pondělí jsem smutně seděl na posteli a nadával si. „Holt to pojmu tak, že reprezentuji početnou skupinu českých pepíků, co by k večeři nejraději koleno s pěti plzničkami," utěšoval jsem sám sebe.

Snídaně byla velice špatný nápad

V den testu jsem vstal dříve kvůli snídani, jedna z prvních chyb dnešního dne. Vajíčka mi připadala opuštěná, tak jsem k nim hodil slaninu a šunku. Poté následoval přesun na krajské policejní ředitelství, kde se všechny testy odehrávají.

„Nejste novinář, nikdo to neví, neprozraďte to," nabádal mě a kolegu od konkurenčního deníku, který si testy střihl se mnou, policejní mluvčí Valenta. Kolega novinář dělal i psychotesty, které já vynechal. „Ty výsledky byly vtipný, no," konstatoval. Nakonec se nás na fyzické testy sešlo osm. „Nechci skončit poslední a chci porazit konkurenci," to byly cíle, které jsem si před začátkem dal.

To už si nás převzali dva bojaři, kteří testy vedli. „Začneme krátkou rozcvičkou," jen suše prohodili. Veselé tváře, které stály kolem mě, se jen usmívaly. Po klasickém rozběhání však začal tuhnout výraz v obličeji. „Tak a teď kotrmelce," hlásil bojař. Nikdy bych nečekal, že je tolik druhů kotrmelců. Musím se přiznat, že mi rozcvička dala pěkný záhul, a to jsem jich zažil už hodně. Od rozcviček s vojáky až po 40minutové s naší milovnicí rozcviček na základní škole, kdy jsme se opravdu celou školní hodinu jen protahovali. U povinných hvězd jsem poprvé, ale ne naposledy ucítil svou ranní snídani.

První test mě mile překvapil

To už na řadu přišel první měřený test. Člunkový běh, kdy na deseti metrech musíte obkroužit kolem kuželů pomyslnou osmičku a pak rychlým tempem obě ještě jednou oběhnout. Při každém cvičení při testech máte okamžitě možnost až třikrát opakovat cvik, dokud nejste se svým výkonem absolutně spokojeni. Podle znalých hlav to má smysl právě jen zde, protože na zbytek už nebudete mít síly. Po ohlášení času jsem zajásal, byl jsem se svým výkonem v první polovině výsledkové listiny. „Tak druhé kolo, zkusí se někdo zlepšit?" motivoval zbrojíř. Já jsem nechtěl. „Ať máš dost sil, neblbni," radilo mi moje podvědomí. To však vyvrátila personalistka. „Zkuste to, zlepšíte se o pár desetinek a budete mít víc bodů," dodala. Pár vteřin běhu výměnou za míň kliků mi přišlo jako dobrý obchod. Zaplať pán bůh za to, zlepšil jsem se o šest desetinek. To už by znamenalo bednu, tedy jedno z tří prvních míst. Sebevědomí mi rostlo do závratných výšin. Zvlášť poté, co jsem si vytvořil luxusní náskok na kolegu z médií.

To mě však přešlo u kliků. „Dotknout se prsy mojí ruky a ruce plně propnout," vysvětlil bojař, jak vypadají policejní kliky. Mé rychlé tempo mě vyvedlo z míry. Nevěděl jsem, kolik jich mám, ale připadalo mi to jako milion. „Dvacet čtyři," zahlásili na konci bojaři. Moc nadšený jsem nebyl, ale kolega z konkurenčního deníku na tom byl ještě o tři hůře, takže klídek zavládl v mém táboře.

Na vlastní kůži si redaktor Karlovarského deníku vyzkoušel fyzické testy, které musí zvládnout každý budoucí strážce zákona

Tohle doma nezkoušejte

S minimální pauzou přišla asi nejtěžší zkouška dne. Celomotorický test. Po dobu dvou minut jste se museli zvedat, lehat či sedat. Popsat to moc nejde, ale legrace na dlouhé zimní večery to vážně není. V této disciplíně jsem poprvé dostal od kolegy novináře nařezáno, sice o tři cviky, ale stejně dostal. Ač s vědomím, že mám před ním pořád náskok, moje mysl začala pracovat jako u Romana Šebrleho, který vždy v poslední disciplíně, tedy v běhu, běžel jak o život, aby si udržel vedení. Před námi totiž bylo poslední měření sil, a to běh na 1000 metrů.

Běželo se v prostorách krajského úřadu, kde jsem všem, co šli na oběd do zdejší kantýny, záviděl tu jejich lehkost chůze. „Tři, dva, jedna, start," vytrhl mě z přemýšlení bojař, který odstartoval závod. Ještě jsem stihl utrousit, proč to neodstartoval výstřelem z pistole, když jsme u policistů, ale to asi zaniklo v dupotu bot.

Šebrle by ze mě měl radost

Zvolil jsem pomalou taktiku s tím, že je na konci všechny natřu. První kolo jsem se tak držel kolem šestého místa. S ohlášeným posledním kolem jsem do toho však pořádně šlápl. Kolegu novináře jsem nechal za sebou a chystal se zaútočit na třetího. Ten se tak nedal, ale táhl mě a já díky němu přidal pár cenných vteřinek k výkonu. „Toman," zařval jsem při zdolání kilometru.

Naše kroky pak vedly do sprch, kde díky své rychlosti jsem byl první, za což jsem byl odměněn šíleně studenou vodou, kdy mě zradily hlasivky a neodpustil jsem si pár skřeků a nářků. „Tak co. Myslíte, že jste to dali?" ptal jsem se sedmi možných budoucích policistů. „Já jsem tady už po třetí. Dvakrát jsem to dal, ale jednou jsem měl před operací, a tak mě chtěli vidět v akci ještě jednou. Jsem se svým výkonem spokojen," řekl jeden z účastníků.

„Já doufám, práce u policie má své výhody. Nejenže vím, že by mě bavila, ale jiná práce prostě není," svěřil se další uchazeč. „Teď bude pohovor, tam se to nesmí zvorat. Takže si promyslete, proč chcete dělat u policie a další věci, které s tím souvisí," radil všem zkušený uchazeč.

Na vlastní kůži si redaktor Karlovarského deníku vyzkoušel fyzické testy, které musí zvládnout každý budoucí strážce zákona

„Toman," ozvalo se a já putoval do místnosti, kde jsem si připadal, jak před maturitní komisí, protože jsem seděl sám proti několika policistům. Přemýšlel jsem, jestli mám ještě hrát roli budoucího policisty, či už byla moje role prozrazena. „Máte 37 bodů," řekl mi zbrojíř. V duchu jsem si uvědomil, že minimum pro splnění je 36 bodů a začal se tajně radovat. „Pokud byste však byl pravý uchazeč, nechali bychom vás i přes úspěch opakovat, abyste měl více bodů," zchladil mě vzápětí. Z osmi lidí, kteří přišli změřit své síly, a pokusili se dostat do řad policie, dnes uspěli jen tři. Tedy dva, já jsem sice splnil, ale nehlásil jsem se. Můžu za sebe říct, že ač netrénovaný to možná dáte, policisté chtějí lepší výsledky, než je minimum.

Podmínky k přijetí do služby

- občanství České republiky

- věk nad 18 let

- plná způsobilost k právním úkonům

- bezúhonnost

-střední vzdělání s maturitní zkouškou a vyšší

-fyzickou, zdravotní a osobnostní -způsobilost k výkonu služby

-není členem politické strany nebo politického hnutí

-nevykonává živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost a není členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob, které vykonávají podnikatelskou činnost

- nemít tetování na viditelném místě

Zkusíte to i vy?

Pokud byste se i vy chtěli dostat do řad policie, obraťte se na policejní personalistku na telefonním čísle 974 361 402, a to od sedmi do půl čtvrté, či v případě potřeby na 725 389 779.