Jestli však jeho nové dílo vyjde, není ani tak otázkou času, jako peněz. Své snažení však nevzdává a usilovně shání prostředky pro knihu, která se dotýká nejen fenoménu hospod, ale také představuje místní architekturu a zajímavé historické momenty. „Publikaci mám dnes připravenou v písemné podobě a co se týče grafické části, tak na té se v současné době pracuje. K tisku bude kniha kompletně připravená v dubnu. Zatím ale nemám dostatek peněz, abych ji mohl vydat," pověděl Rund. „Dnes mám asi třetinu prostředků, které potřebuji. Nějaké prostředky mi již poskytla Sokolovská uhelná. Obešel jsem i další sponzory a mám od nich určité přísliby," doplnil.

Téma hospod volně navazuje na předchozí Rundovy knihy o architektuře a výstavbě v Sokolově. I tentokrát čtenáře seznámí s historickými fakty, dobovými snímky a vše navíc okoření příběhy, které se v sokolovských pivnicích udály. Než ale vůbec se sestavováním textů začal, přemýšlel o tom, jaké všechny hostince do publikace zařadí. Už z počátku se držel předpokladu, že se zaměří na veškerá místa, kde se čepuje pivo. A těch je v Sokolově spousta. Patří mezi ně však i herny, které Rund původně nechtěl na seznam dát.

„Když jsem se ale podíval, v jakých domech sídlí, tak jsem si řekl, že převážnou část do knihy uvedu. Je to přeci jenom o architektuře. Nakonec jsem došel k zajímavému číslu. Na seznamu současných, bývalých či zbořených hospod mám 122 položek," vypočítal. Pro srovnání je možné uvést první záznamy z roku 1841, které hovoří, že v této době bylo v Sokolově šest hospod. Kromě zavedených hostinců zde existovalo také několik náleven, což byly malé místnosti pro dva tři lidi. Autor se také zamýšlel nad otázkou, jak soupis restaurací a heren rozčlenit podle místopisu. Jelikož ve městě nejsou oficiální čtvrtě, pomohl si přirozeným rozložením lokalit – Šenvert, okolí Hornického domu či Staré náměstí. To je ostatně místem, kde mají pivnice nejstarší tradici. Na historický odkaz zde pamatuje třeba restaurace Koruna, která má ve svém štítu uvedený letopočet 1822.