Díky podobné sbírce obyvatel Chodova zrekonstruovalo město zvon Jan Vilém. „Je pro mě velkou radostí, že Chodováci dokázali, že cítí se svou nejstarší kulturní památkou," uvedl starosta před svatovavřineckou mší svatou, kdy byl opravený zvon slavnostně požehnán. „Dovolujeme si skromně požádat obyvatele Chodova, zda by nás nepodpořili ještě jednou, a vyhlásili bychom sbírku na doplnění zvonice o další dva zvony, které v historii vždy ve zvonici byly," řekl a sám vhodil do připravené kasičky první příspěvek.

Nově vyhlášená sbírka se od té první tedy mírně liší. „Zatímco v případě zvonu Jan Vilém šlo o jeho rekonstrukci, nyní je cílem sbírky, aby byla zvonice doplněna o dva zvony obdobných rozměrů a obdobného ladění, jako byly ty původní," upřesnil městský historik Miloš Bělohlávek. „Ty se totiž nedochovaly. Během 1. světové války byly zničeny a roztaveny pro válečné účely," vysvětlil.

Ještě jednu novinku s sebou přináší nová sbírka. A tou je možnost prezentace dárců. Pokud lidé přispějí od 5000 výše, může být v případě zájmu jejich jméno při výrobě odlito do pláště zvonu. U právnických osob je limitem částka 10 000 korun. „Je tedy dost dobře možné, že za dalších například 500 let budou zvony s jejich jmény stále ve zvonici kostela," podotkl Bělohlávek.

Původní zvony byly menší než dochovaný Jan Vilém. Jeden z nich vážil 60 a druhý 110 kilogramů.

„Na jejich odlití bude odhadem potřeba kolem 400 000 korun," uvedl historik. Sbírka potrvá do listopadu 2018.

Autor: Lucie Žippaiová