Sokolovský oddíl Vodní záchranné služby Českého červeného kříže (VZS ČČK) si nemůže stěžovat na nezájem mladých záchranářů. Ve svém oddíle jich má na osmdesát. Někteří z nich změřili v sobotu své síly v plaveckém bazénu. Konaly se zde totiž závody dětí a mládeže z celé České republiky. O tom, co vše musejí umět, promluvil jeden ze zkušených sokolovských záchranářů Ladislav Varadínek. Ten se své profesi věnuje více jak dvacet let.
Sokolovský bazén byl v sobotu plný dětí s ploutvemi a plováky. Co se dělo?
Místní skupina VZS ČČK zde pořádala 15. ročník Mistrovství mládeže v záchranném sportu. Sokolov je tradiční baštou této soutěže, z celkového počtu jsme byli pořadateli hned devětkrát.
Kolik přijelo družstev a závodníků?
Celkem jde o deset skupin z celé republiky a závodníků dorazilo 109 v pěti věkových kategoriích.
Někteří vypadají hodně mladě. Kolik je nejmladším z nich?
Nejmladší jsou žáci prvních tříd základní školy. Nejstarším je pak 18 let. Chlapci i dívky. Tento sport je nerozlišuje a mají v bazénu stejné limity, stejnou dřinu.
Kolik je zde domácích borců a mají o tento sport zájem?
Sokolovských je dnes 17, jinak celkem naše skupina čítá přes 80 registrovaných dětí v oddílu mládeže, což je dost silný. Na nezájem si tedy nemůžeme stěžovat. Když si spočítáte, že máme v nájmu šest plaveckých drah, tak to je třináct čtrnáct dětí na jednu dráhu. Při tréninku je trošku našlapáno.
Jaké disciplíny musejí děti a mládež zvládnout ve vodě?
Jsou to modelové situace při záchraně tonoucího. Je to soutěž jak jednotlivců, tak družstev. Jako příklad uvedu plavání se záchranným pásem a s ploutvemi nebo tahání figuríny ve vodě. Ta je napůl potopená ve vodě, záchranář k ní připlave, musí jí ve vodě nasadit pás a odtáhnout ji do cíle. V záchranářské štafetě zase první závodník plave pod vodou, druhý startuje s pásem a táhne kolegu, který mu pomáhá, třetí skáče s ploutvemi a plave pod vodou ještě dál a čtvrtý zase táhne kolegu na páse.
Kolik podobných závodů se v roce uskuteční?
Takové nebo podobné, jaké jsou dnes v Sokolově, se uskuteční čtyři do roka. Dva v Neratovicích na jaře a na podzim a pak v zimě v Praze a v květnu zde v Sokolově toto mistrovství. Děti a mládež závodí pouze v bazénech. Dospělí pak i na volné vodě.
Vydrží u tohoto sportu všichni až do dospělosti?
Odpadlíci se najdou, ale jsou tací, které to začne bavit a vydrží až do dospělosti.