Porcelán a sklo je artiklem, který se po dlouhá staletí vyváží do celého světa a spolu s likérem Becherovka se právem pyšní atributem "typický produkt Karlovarského kraje".
Právě z důvodu tradice výroby porcelánu v regionu, přišla společnost Thun 1794 a.s. v roce 1995 s myšlenkou uspořádat ve městě Karlovy Vary přehlídku tohoto tradičního řemesla, které zaměstnává více jak 1.000 lidí. Ohlas byl opravdu velký - díky tomuto kroku již v příštím roce bude moci porcelánová tradice oslavit 20. výročí svého konání.
Porcelánové slavnosti jsou se společností Thun 1794 a.s. tedy spjaty neodmyslitelně již 9 let. První slavnosti měly spíše ráz výprodejové akce porcelánky Thun, kde se v několika prodejních stáncích před lázeňským sanatoriem Thermal prodával porcelán jen jeden den. Slavnosti porcelánu a skla, jak se v té době nazývaly, se během pár let přesunuly na prostranství před karlovarský Grandhotel Pupp a také doba konání se prodloužila na 2 dny.
Porcelánové slavnosti se konaly i v dobách ne příliš příznivých pro český porcelán, kdy se porcelánka potýkala s vážnými finančními problémy. Z Porcelánových slavností se stala tradice, na kterou se společnost Thun 1794 zodpovědně připravuje již měsíce dopředu a je na ni náležitě pyšná.
Zájem o kvalitní český porcelán neustále rostl a tak rostly i Porcelánové slavnosti - postupně se ustálily 2 termíny v roce - a to na jaře a na podzim. Jarní slavnosti až do roku 2012 probíhaly pouze v pátek a sobotu a byly spíše rázu prodejního, Podzimní byly naopak "nadupané" akcemi - taneční vystoupení, výstava porcelánu v slavnostním sále Grandhotelu Pupp, doprovodné programy pro děti i dospělé - a trvaly od pátku do neděle.
V současnosti Porcelánové slavnosti na jaře i na podzim zahrnují prodej porcelánu za akční ceny nejen z produkce Thun 1794 a.s., ale také sklárny Moser, porcelánky Rudolf Kämpf Loučky, Český porcelán Dubí či ateliéru JM Lesov. Dále probíhá Výstava porcelánu ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp, která je pro veřejnost přístupná zdarma. Posezení u lahodné kávy či vynikajícího občerstvení Grandhotelu Pupp příjemně doplňuje živá hudba po celý den, doprovodný program pro děti v podobě malování na obličej, soutěže či skákací hrad. Porcelánové slavnosti trvají od pátku do neděle, ty Podzimní pořád doprovází vystoupení tanečních souborů z celého světa v rámci Karlovarského folklorního festivalu.
Porcelánové slavnosti jsou především ukázkou samotných výrobků, které se zde v jednotlivých porcelánkách vyrábějí, ale také širokou prezentací, jak náročné, ale krásné je to řemeslo. V dnešní době je pro mnoho mladých lidí snaha naučit se dobrému řemeslu odsouvána na vedlejší kolej. Díky současnému trendu a vývoji chybí kvalitní řemeslníci, kteří by tradici převzali a měli tak snahu zachovat ji pro nastávající generace.
Porcelánové slavnosti jsou každoročně hojně navštěvovány tisíci turistů z tuzemska i zahraničí, ale také samozřejmě obyvateli našeho lázeňského města.