Připravili první benefiční festival na návsi pod názvem Přílezy fest. Vstupné bylo dobrovolné a jeho výtěžek bude použit právě na obnovu kostela svatého Bartoloměje a hřbitova původního německého obyvatelstva.

„Festival se velice vydařil, bylo krásné počasí a přijelo se sem podívat mnoho lidí,“ uvedl organizátor akce Václav Lupínek. Akce se konala od 12 do 21 hodin a vesničku o zhruba 60 obyvatelích navštívilo kolem 500 lidí. Ti se mohli těšit z pěveckého vystoupení Lenky Dusilové, písničkáře Petra Linharta, historickou hudbou kapely Ventus a pop rockovou kapelou Liwid.

Pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro které byly připraveny tvořivé dílničky či hrané pohádky ochotníků z Ostrova. K vidění byly ukázky dravců, seznámení se včelařstvím, myslivostí a také s regionálními potravinami z ekologického zemědělství. „Přesnou částku za dobrovolné vstupné ještě nemohu uvést, protože obálka je stále zapečetěná na úřadě a v blízké době proběhne počítání jejího obsahu,“ poznamenal Lupínek.

Pomoci se meze nekladou a kostel může kdokoliv finančně podpořit přes transparentní účet, darovat materiál, přispět svým vystoupením na dalších akcích nebo přiložit ruku k dílu a zúčastnit se dobrovolné brigády na úpravu kostela, hřbitova a jeho okolí.

Petra Kuncová