Nejčastěji opravovali typografické chybky až po jména, adresy a zaměstnání kandidátů. Na Karlovarsku prošli všichni kandidáti, strany i hnutí registrací.

V krajském městě, kde kandiduje 15 uskupení, řešil zmocněnec registračního úřadu asi 70 chyb. „Mezi nejrozšířenější opravy patřilo například uvedení části města, ve které kandidát bydlí, protože například Tuhnice je sice obvyklý místní název, ale v registrech území nejsou uvedeny jako samostatná část města,“ přiblížil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Dodal, že skoro na každé kandidátce se nějaká chyba našla, některé byly upraveny už při podání kandidátek v červenci.

Drobné nedostatky řešili i v Ostrově, kde kandiduje 9 uskupení, a ve spádových obcích Ostrova soupisky odevzdalo 42 stran, hnutí nebo jednotlivců. Všechna uskupení byla zaregistrována i ve Žluticích a jejich spádovém území, které celkem zaregistrovalo 30 zájemců o posty na radnicích. „Opravovali jsme například bydliště, většina problémů se vyřešila už při podání,“ řekl Jiří Volf ze žlutického městského úřadu.

V Jáchymově jde do volebního boje pět stran. Ve spádovém území Toužimska se o místo na radnici i s Toužimí uchází 26 stran, hnutí a jednotlivců. Nejvíce je to z této oblasti v Krásném Údolí, kde kandidují hlavně jednotlivci, kterých je 10. Větší problémy nenastaly ani v Nejdku, kde se na volební archy chce dostat 10 stran nebo hnutí. Pod Nejdek spadají i Nové Hamry, Smolné Pece, Vysoká Pec a Černava, kde dohromady kandiduje 14 stran, hnutí nebo jednotlivců. Ve Vysoké Peci, kde nežije ani 400 obyvatel, chce být zastupitelem 10 lidí.

Obce, které mají dva a více odborů, a obce s rozšířenou působností registrují kandidáty samy. Menší obce potom spadají do území větších měst a obcí.

Samostatně na Karlovarsku registrují kandidáty v Jáchymově a v Nové Roli, obě města mají více jak dva odbory a zároveň neregistrují žádné menší obce.

Města i obce postupně zveřejňují, jaké strany, hnutí a jednotlivci u nich kandidují. Oficiálně jména vyvěsí Český statistický úřad 22. srpna. „Teď běží lhůta, kdy se kandidáti se mohou vyjádřit ke stavu kandidátních listin. Potom se vylosuje pořadí a vše i s jmény bude od 16 hodin 22. srpna vyvěšeno na stránkách www.volby.cz,“ upřesnila za ČSÚ Jaroslava Šenitková. „Všechny obce v Karlovarském kraji podaly kandidátní listiny,“ doplnila Šenitková.

Komunální volby vyhlásil Miloš Zeman na 5. a 6. října. Podle zákona mají kandidáti právo se písemně vzdát své kandidatury do 3. října do 14 hodin.

Do voleb mohli kandidovat nezávislí kandidáti, strany a hnutí nebo také sdružení nezávislých kandidátů.

Adéle Petřeková

Kandidátky
území Karlových Varů – 58
území Ostrova – 51
území Žlutic – 30
území Toužimi – 26
území Nejdku – 24
Nová Role – 8
Jáchymov – 5