Pijí, nebo nepijí návštěvníci hor alkohol při sjíždění svahů v tuzemských skiareálech? Rozsáhlá víkendová policejní kontrola ve skicentrech v Krušných horách ukázala, že lyžaři a snowboardisté jsou ukáznění. Názory na to, zda si v bufetu pod vleky dát třeba jeden nebo dva ´svařáky´, se ale různí.

Podle horských záchranářů zpravidla nemá lyžař pod vlivem alkoholu na svazích co dělat. Mluví se ale o mírné toleranci. Řada lidí se shoduje v tom, že dát si třeba jeden teplý drink s alkoholem by se mohlo tolerovat. „Myslím si, že to patří ke kultuře lyžování. Zastavit se s přáteli pod svahem a dát si svařené víno nebo grog. Rozhodně je ale nepřípustné, aby se na sjezdovkách pohybovali silně opilí jedinci," řekl lyžař Pavel Krátký. S tím souhlasí i horský záchranář z okrsku Bublava Miroslav Račko. „Opilý lyžař nebo snowboardista ztrácí zábrany, což se na sjezdovce může projevit rychlejší jízdou. Ohrožuje tím nejen sebe, ale i ostatní návštěvníky. Svou roli pak samozřejmě mohou sehrát zpomalené reakce," řekl.

Dvacítka policistů kontrolovala skiareály v Nových Hamrech, Perninku, Abertamech a v Potůčkách. Zkontrolovali na svazích desítky osob. „Kromě alkoholu jsme také kontrolovali, zda se lyžaři na sjezdovkách nepohybují i pod vlivem drog. Ani u jednoho z nich nebyly drogy ani alkohol zjištěny," sdělil mluvčí krajské policie Pavel Valenta. Zdůraznil, že v případě, že lyžař nebo jiný účastník jede na sjezdovce po požití alkoholu nebo jiných návykových látek, hrozí mu ve správním řízení pokuta v rozmezí 25 až 50 tisíc korun.
V rekreačních střediscích se policisté zaměřili i na kontrolu parkovišť, zda v nich nedochází ke krádežím lyží a dalšího zimního vybavení nebo k vloupáním do zaparkovaných vozidel.

Za okny aut pak nechávali letáky s radami, jak krádežím předcházet. Policie nevylučuje, že podobné akce v krušnohorských skiareálech budou pokračovat.