S největší pravděpodobností se už o víkendu rozjede několik sjezdovek v Krušných horách na Klínovci. Díky mrazům jedou naplno zasněžovací systémy a vlekařům navíc připadlo místy až 40 cm sněhu.
„Zasněžujeme už od uplynulého čtvrtka. Jestliže teploty vydrží čtyři až pět stupňů pod bodem mrazu, tedy jako včera, pak to vidím optimisticky. Od příštího víkendu by se mohlo začít jezdit na sjezdovce Dámská, zde by se měla rozjet i lanovka, a na sousední Pařezovce," uvedl Martin Píša, provozovatel skiareálu na Klínovci. Zbylé sjezdovky se podle něj budou děly zasněžovat dál, aby mohly i ty být postupně uvedeny do provozu.

Zda se skutečně povede zahájit provoz, bude jasné ve druhé polovině týdne. Martin Píša proto všem nedočkavým lyžařům doporučuje sledovat webové stránky skiareálu, kde se objevují aktuální informace. „Na Klínovci sice leží od minulého týdne přes třicet centimetrů sněhu, aby byl však podklad na trati opravdu kvalitní, je na něj nutné nastříkat i další centimetry sněhu umělého," poznamenal Píša. V letošní sezoně se mohou lyžaři těšit na novou lanovku Doppelmayr Suzuki, s kapacitou 2 400 osob za hodinu, jež na sjezdovce Přemostěná nahradila zastaralou kotvu. „Všechny zkoušky máme úspěšně za sebou, lanovka už jen čeká na zahájení provozu. Nástup má na stejném místě jako stará kotva, ale výstupní stanice se posunula výše," dodal Píša.

Celodenní skipas pro dospělé stojí lyžaře na Klínovci 590 korun, děti do šesti let zde lyžují zdarma, nad šest let za ně rodiče zaplatí 440 korun za skipas.

Na sjezdovkách ve vedlejším Božím Daru se o víkendu rozjely první dva vleky ve Ski areálu Novako. Strojově upravené jsou rovněž první běžkařské stopy.
V sobotu na Božím Daru, kde nyní leží přes čtyřicet centimetrů sněhu, svítilo sluníčko a nefoukal vítr. Přes týden budou sjezdovky ještě zavřené, oficiální otevření lyžařské sezony zde plánují na neděli 9. prosince. To se pojede Mikulášská jízda.

Nejen majitelé skiareálů, ale i lyžaři jsou příchodem zimy nadšeni. „Těším se. Letos jsme na první sníh čekali dlouho. O víkendu beru prkno a jsem na Klínovci. I kdyby vleky nejezdily. Pak si ten kopec vyšlapu. První jízdu si vzít nedám," uvedl Jakub z Karlových Varů. Stejně mluví i Daniel Bock z Kraslic. „Nemůžu se dočkat prvního svezení. Už mám připravené lyže i snowboard a v sobotu vyrážím na sjezdovky na Bublavu," řekl.

I tam jedou sněhová děla naplno. „Napadlo 30 cm prašanu a mráz umožňuje plný provoz sněhových děl. Pokud se příznivá předpověď počasí naplní, v provozu budeme během několika málo dní. Rozjet by se měla nejen lanová dráha Stříbrný potok, ale i vleky Střední a Malý Bleiberg, kde probíhá intenzivní zasněžování sjezdových tratí. Přesný termín zahájení provozu uveřejníme v dostatečném předstihu," sdělil bublavský vlekař Jiří Lhota. Aktuální dění ze skiareálu lze sledovat na webu www.bublava.cz. V Bublavě čeká na návštěvníky hor řada novinek, jako jsou rozšířené tratě, nový odbavovací systém nebo rozšířený servis. Ceny permanentek zůstávají stejné jako loni. Například celodenní jízdné vyjde na 400 korun.