Částka na první pohled neuvěřitelná. Za půldruhý kilometr nově budované cyklostezky, která se napojuje na už dokončenou šemnickou trasu pro cyklisty podél Ohře do Dalovic a Všeborovic, zaplatí kraj 41,5 milionu korun.

Podle krajského uvolněného zastupitele Pavla Čekana (Místní) jde o zděděný projekt minulého vedení kraje a část prostředků, 85 procent, chce kraj získat z dotačních fondů Evropské unie. Pokud se žádostí uspěje, vyhlášení výzvy je naplánováno na druhé pololetí 2022, pak by z vlastního rozpočtu za cyklotrasu zaplatil pouze 15 procent z ceny, tedy 6,2 milionu korun.

„Jednačtyřicet milionů bude stát investiční a projektová část cyklostezky, zbytek, tedy půl milionu, půjde na udržitelnost této cyklotrasy. No, je to tak,“ čelil Pavel Čekan kritice, zda tato částka není přemrštěná.

V dnešní válečné době byl opraven památník Obětem válek na Olšových Vratech.
Památník Obětem válek na Olšových Vratech nechalo město opravit

Jeho vysvětlení pak doplnil krajský náměstek pro lázeňství a cestovní ruch Vojtěch Franta (Piráti). Podle něj bude součástí budované cyklotrasy také osmnáctimetrová lávka přes potok a tunel vyražený do skalního masivu o délce 8,6 metru. Což podle něj cenu nové cyklotrasy rapidně navýšilo. Dokončení této nové cyklostezky podél Ohře plánuje kraj v prosinci 2024.

Po jejím zprovoznění bude ještě chybět úsek na hranice Ústeckého kraje. Podle radního Pavla Čekana jej rozhodně nebude jednoduché dokončit.