ako jediná obec na Sokolovsku se může chlubit Šabina svou velikonoční tradicí, která trvá již přes šedesát let. Rok co rok vyráží parta kluků s řehtačkami napříč celou obcí. Začínají na Zelený čtvrtek, kdy zvony odletí do Říma, a nahrazují tak zapovězený zvuk zvonů a zvonků právě svými dřevěnými řehtačkami.
Ty se dědí z generace na generaci a některé z nich jsou opravdu unikátní kousky. Parta školáků končí v sobotu ráno, kdy jdou vesnicí naposledy. „Chodilo se opravdu každý rok, tradici nezastavil žádný režim," zavzpomínal starosta Šabiny Pavel Pešek. Jeden z velikonočních zvyků přišel do obce pár let po druhé světové válce. Pravděpodobně jej s sebou přinesli noví osadníci z východních Čech. Parta kluků začíná ve čtvrtek v poledne, poté ještě v šest večer. Pátek řehtačky zní obcí již od šesti ráno, další dvě cesty jsou ve stejný čas jako předchozí den. V sobotu ráno končí.
Poté jdou dům od domu, zpívají velikonoční říkanku a koledují. V pondělí již nechodí. A kde kluci vzali řehtačky? „Dědí se. Já sám jsem také jednou byl v roce 1957,"pochlubil se starosta. Chodí žáci školou povinní. Pokud chlapci končí v základní škole předá řehtačku mladšímu. Dříve chodilo i čtrnáct kluků.
Starosta plánoval sehnat šikovného truhláře a třeba nějaké další řehtačky přidělat. Jak tvrdí, krásné na celé věci je to, že akci nikdo neorganizuje a ještě se nestalo, že by nebyla. Chodí prý zásadně chlapci a dívky za nimi běhají.
„Každý rok je vyhlížím. Malovala jsem s maminkou velikonoční kraslice pro koledníky," řekla jedna z místních dívek.