Dobrodružství? V knihovně? I když se to může zdát nepravděpodobné, už zítra v odpoledních hodinách se mohou dětští čtenáři po celém Sokolovsku vydat s batůžky do městských a obecních knihoven za neobvyklými zážitky. Noc s Andersenem láká do světa četby a knížek desítky dětských čtenářů. Letos je ve většině knihoven čeká detektivní pátrání s českým literárním hrdinou, komisařem Vrťapkou.

Dobrodružství mají děti za odměnu

Noc s Andersenem je pro knihovny jedním ze způsobů, jak moderní děti dostat od počítačových a televizních obrazovek právě ke knížkám. Dobrodružná akce spojená s nocováním mezi knihovními regály je ale mezi dětmi už natolik oblíbená, že dostat se na ni není vůbec snadné. Kvůli omezené kapacitě dávají knihovnice v mnohých městech i obcích účast na Noci s Andersenem za odměnu. „Abychom si dobrodružství všichni užili, může se zúčastnit maximálně kolem pětadvaceti dětí. Takže když se v knihovně ukážou poprvé s tím, že chtějí na Noc s Andersenem, musíme je bohužel odmítnout. Přednost dostanou pravidelní čtenáři, kteří se účastní i našich dalších akcí, soutěží a vyrábění," uvedla Andrea Šneberková z Obecní knihovny v Královském Poříčí.

V Lokti dokonce děti o účast dlouhodobě soutěží. „Za deset let, co se Noci s Andersenem loketská knihovna účastní, už máme její koncept důmyslně propracovaný. Děti, co mají o zážitkové spaní v knihovně zájem, dostanou takzvané čtenářské pasy, musí plnit úkoly a za ně pak získávají body. Letos například měly za úkol prostřednictvím knih a spisovatelů procestovat šest zemí světa. Komu se to podařilo, získává vstup do Království Librínie, ve které se knihovna 4. dubna promění. Získané body tu můžou směnit za librínskou měnu, takzvané librouny. Druhý den ráno si pak za ně můžou nakoupit na jarmarku, který také k Noci s Andersenem patří," vysvětluje zdejší knihovnice Klára Rozsypalová.

Z čtenářů se stanou detektivové

Království Librínie má tak vlastní banku, ale samozřejmě také královnu, celníky nebo ministerstva. „Královna návštěvníky vyzve, aby si nasbírané body šli do banky vyměnit. Jenže ouha – peníze z trezorů zmizely! Společně tak budeme muset povolat komisaře z Vrťapkovy detektivní kanceláře a pustit se do rozluštění záhady," prozradila Rozsypalová. Děti tak vyrazí do temných zakoutí knihovny, ale i do města nebo do parku. „Tam jsme před několika lety zasadili strom Pohádkovník. U toho královna Librínie tradičně předčítá pohádku a zvykem se stalo také věšení papírových přáníček na jeho větve," říká Rozsypalová.

Zkrátka nepřijdou ani dospělí

Čtení u Pohádkovníku letos čeká i čtenáře-detektivy v Novém Sedle. Tady se navíc děti můžou těšit i na noční módní přehlídku spacích rób nebo vědomostní soutěž. V Královském Poříčí se zase vydají na stezku odvahy. „Máme připravené soutěže, vyrábění a různé úkoly, při kterých budou děti postupně nacházet indicie. Ty je zhruba o půlnoci postupně dovedou do zámecké kaple, kde je čeká vzkaz od samotného Hanse Christiana Andersena," naznačila Andrea Šneberková. Na stezce odvahy navíc spolupracují odrostlejší děti, které se dobrodružství účastnily v minulosti.

Ošidit ostatní čtenáře o zajímavé zážitky nechce Městská knihovna v Chodově. „Pro děti máme samozřejmě také připravené zábavné úkoly. Dospělí ale mohou dorazit v sobotu 5. dubna na večerní Listování, kde Věra Hollá a Pavel Oubram představí divadelní hru Inferno. Jedná se o jedno z nejlepších Listování vůbec, takže rozhodně je na co se těšit," zve na 19. hodinu do knihovny její ředitelka Hana Němčičová.