„Knihovnické výlety děláme několik let, ten prvotní nápad byl nabídnout dětem o prázdninách něco jiného než návštěvu knihovny," vysvětlila na úvod vedoucí Městské knihovny Loket Marcela Hadravová. Původně pořádali loketští knihovníci o prázdninách výlet jeden, teď už jsou dva, a dokonce i vícedenní. „Vždycky jsme to chtěli spojit i s poznáváním, proto jsme vybírali hrady či jiná známá a významná místa většinou v karlovarském regionu," doplnila Hadravová.

V červenci vyrazili čtenáři s knihovníky podívat se po kraji z rozhledny Cibulka. Počátkem srpna potom sbalili spacáky a stany a po tři dny se jejich domovem staly Komáří rybníky. „Výlet na Komáří rybníky jsme pořádali už třetím rokem. Loketské městské lesy nám tam sponzorsky zapůjčují loveckou chatu, která se stala naší základnou, a umožňují postavit kolem i pár stanů," uvedla. Tam i zpátky šlapou děti pěkně po svých, jejich osobní věci i ostatní nutné vybavení se vezou.

Letos se pobytu na Komářích rybnících zúčastnilo 15 dětí, nejmladší účastnici ještě nebylo pět, nejstarší tábornice byla patnáctiletá. Doprovod jim dělali tři loketští knihovníci, s menšími dětmi pak vyrazili rodiče nebo starší sourozenci.

„Předškoláci byli letos tři. Výjimečně jsme je vzali, z loňska už věděli, do čeho jdou, znali to, jsou šikovní, nebojí se ve stanu a hlavně to ušlápnou. Naší podmínkou jinak je, aby všechny děti byly aktivními čtenáři a pravidelně navštěvovaly v průběhu roku loketskou knihovnu," upřesnila Marcela Hadravová.

Program mají děti bohatý. Velký vliv na něj ale samozřejmě má počasí. To letošní bylo spíš uplakané. „To ale nevadí, program je vždy pečlivě připravený, počítáme se sluníčkem i s deštěm," potvrdila Hadravová. Děti hrály různé hry, četly knížky, chodily do lesa sbírat houby a borůvky. „Taky plnily úkoly Železného muže, získávaly body a za ně diamanty, dělaly takovou diamantovou cestu," doplnila.

Čekala na ně stezka odvahy i noční hra. Jen koupání letos kvůli počasí nevyšlo. „Kromě tedy Kopíka, ten ale sklouzl a do rybníka spadl, takže se koupal nedobrovolně," uvedla knihovnice.

Sběr hub a borůvek byl činností velmi důležitou, protože „co les dá, to se vaří", dozvěděla jsem se. „Já jsem vrchní kuchařka," pochlubila se Marcela Hadravová, „vloni jsem stála pořád u hrnců, tak se to bralo automaticky, že zase budu," dodala s úsměvem. Houby a borůvky tak byly základem kuchyně a na borůvkové knedlíky paní šéfkuchařky se všichni těšili už hodně dopředu. „Přes sto jsem jich letos ukoulela," svěřila se se smíchem.

„Až na počasí se výlet vydařil," shrnula závěrem Marcela Hadravová, „hezká parta, klidné děti, tolerovaly se vzájemně, hezky se k sobě chovaly, pomáhaly si."

A jak se líbilo na výletě dětem? „Prázdniny se mi líbí, protože se pořád něco děje," zhodnotila po příchodu z Komářích rybníků nejmladší účastnice Emmička Týcová.

Autor: žip