Ostrá slova padala na včerejším setkání dvou gigantů. Sokolovská uhelná na jedné straně, zástupci ČEZ na straně druhé. Schůzku svolalo město Sokolov, poněvadž se bojí, že přijde v budoucích letech o dodávky tepla z elektrárny Tisová. Nechalo si proto vypracovat studii jiných možností zásobování teplem v budoucnosti.

Jedna hovoří o tom, že by region mohla zásobovat teplem právě Sokolovská uhelná, a to horkovodem z Vřesové. Elektrárna Tisová však nepočítá s ukončením provozu a teplo chce dodávat i v horizontu dalších deseti a více let. 

Sokolov zadáním studie reagoval na informace z loňského listopadu, kdy tehdejší ředitel výroby ČEZ Vladimír Hlavinka na jednání s obcemi na Sokolovsku naznačil, že by Tisová mohla skončit mezi lety 2016 až 2019. To ale včera ředitel elektrárny Petr Kreissl odmítl. „Naopak chystáme investice, abychom splnili přísnější emisní limity, které začnou platit od roku 2016," uvedl Kreissl.

Jenže spory jsou i ohledně ceny tepla. Podle předsedy dozorčí rady Sokolovské uhelné Františka Štěpánka ČEZ zneužívá svého dominantního postavení na trhu a nakupuje od SUAS uhlí za cenu zhruba poloviční než od jiných dodavatelů.

„Ceny uhlí za posledních patnáct let vzrostly jen o korunu. Od té doby ale ČEZ zdražil teplo trojnásobně," řekl dnes Štěpánek. Podle něj je tak rentabilita elektrárny v Tisové založena na neférové ceně za uhlí od SUAS.

Ostře se ohradil proti dopisu, v němž ČEZ starosty Sokolovska ujišťuje, že se Tisová zavírat nebude, ale zároveň upozorňuje, že na cenu může mít vliv zdražení uhlí od SUAS. ČEZ se přitom se SUAS o cenu uhlí soudí. Kreissl ale ve středu opakovaně zdůraznil, že cena uhlí není nijak vázaná na výslednou cenu tepla. 

Jaký podíl na celkové ceně tepla mají náklady na palivo, ale neupřesnil. Obcím také ČEZ odmítá předložit kalkulaci ceny tepla. Ta je podle Kreissla obchodním tajemstvím. „Kalkulaci na požádání dáváme Energetickému regulačnímu úřadu," uvedl Kreissl.

Podle Štěpánka by stavba horkovodu z Vřesové do Sokolova a hlavně přestavba výměníků z páry na horkou vodu stála asi jednu miliardu korun. SUAS obcím také nabídl, že cenu tepla zachová. To je pro obce, které se každoročně dohadují s ČEZ o rostoucí ceně tepla, lákavá nabídka.