I díky zvyšujícím se cenám za topení se dnes mnoho lidí vrací zpět k topení dřevem. I proto by měli myslet na kontrolu komínů. „Hasiči každoročně vyjíždějí k požárům způsobeným komíny průměrně tisíckrát," řekla mluvčí Ministerstva vnitra Nicole Zaoralová.

Ta prozradila i to, jak je to se zákonem, který upravuje čištění a kontroly komínu. „Kontrolu spalinové cesty podle nového nařízení smí provádět jen odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Čištění spalinové cesty, sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva do výkonu 50 kW, je možné provádět i svépomocí," uvedla.

S tím, že čištění spotřebičů na plynná paliva do výkonu 50 kW se podle vládního nařízení má provádět jednou ročně, u spotřebičů na kapalná paliva třikrát ročně a u kamen a kotlů do 50 kW používaných celoročně třikrát ročně.

Ta také upozorňuje na častý problém s komíny. „Minimální vzdálenost skladovaných hořlavých látek v půdních prostorách od komína je jeden metr."

„Je to opravdu znát. Objednávky na revizi komínů nám raketově stouply. Teď jsme se dostali do fáze, že lidé musí i s rezervací čekat čtrnáct dní, než se na ně dostane řada," potvrdil kominík z Dalovic Jan Pech.

Ten i potvrdil, že je znát zvýšená tendence topit si doma v kamnech. „Roste to rok od roku. Takže to není jen sezonní móda," dodal.

Podle hasičů je navíc důležité řídit se manuálem ke kamnům, používat schválené topidla a dodržovat bezpečnou vzdálenost pro vybavení, které sousedí jak s kamny, tak i odvodem spalin.