To se zatím nepodařilo ani nové krajské koalici, přestože to bylo jejím prvořadým cílem.

KKN je i přes veškerou snahu stále v červených číslech a její provoz musí kraj znovu dotovat. Na krytí ztráty jí hodlá poskytnout 65 milionů korun. Návrh rady ale musejí schválit krajští zastupitelé. Pokud by to neučinili, KKN by se musela finančně opřít o jiného partnera, tedy skončit v pronájmu. A to kraj nechce dopustit.

Manažerské pochybení za loňskou ztrátu 105 milionů vedení KKN ale odmítá.

Podle Jitky Samákové, předsedkyně představenstva KKN, je na vině úhradový systém od pojišťoven, který nepočítá s rozvojem nemocnice a je nespravedlivý, protože každému zdravotnickému zařízení neměří stejně. Peníze za výkony se tak diametrálně liší, a to až v desítkách tisíc korun.

Základní sazba například za operaci žlučníku je jiná i v karlovarské a chebské nemocnici, přestože jde o jednu obchodní společnost,“ uvedla Jitka Samáková.

Tím přichází KKN o 106 milionů korun ročně. „Naším cílem a úkolem je sazby zvednout. Proto musíme vyvinout tlak na VZP a další zdravotní pojišťovny,“ uvedla Samáková. To si vzala za úkol hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která se s ředitelem VZP sejde příští týden. Tento problém chce zároveň otevřít na zasedání Asociace krajů České republiky, jejíž je předsedkyní, a tlak na pojišťovny, aby změnily úhradové mechanismy, vyvinout i z této strany. Finanční pomoc od kraje ale nemocnice nyní potřebuje ihned, protože jenom tak bude moci řešit akutní ekonomické problémy.

Do záporného hospodaření táhne KKN i stabilizace zdravotního personálu. Aby kraj zastavil odliv lékařů a zdravotního personálu, musel v loňském roce dvakrát navýšit mzdy, které za poslední dva roky vzrostly o 34 procent. Jenom letos příspěvek kraje činí dvacet milionů korun, protože tento skokový růst mezd by nemocnice sama nezvládla. Jenom proto, že se odliv personálu podařilo zastavit, může KKN otevírat další lůžka na odděleních, kde byla péče kvůli nedostatku zdravotních sester omezena. Na interně v Chebu se tak počet lůžek zvýšil z 39 na 58 a dalších osm lůžek ve dvou pokojích mohou pacienti využívat i v karlovarské nemocnici.

„Modernizujeme a obnovujeme i základní obory, to je například interna a chirurgie, ale rozsah zdravotní péče se snažíme udržet a zkvalitnit například i na kardiologii či urologii,“ zdůraznila Jitka Samáková.

V roce 2017 dal kraj KKN celkem 75 milionů, letos by to tedy i s dvaceti miliony na mzdy bylo dohromady 85 milionů korun.

Zda budou krajští zastupitelé s další finanční pomocí souhlasit, to bude jasné 13. prosince, kdy se koná zasedání krajského zastupitelstva. Už předem je ale jasné, že se kvůli krytí ztráty KKN ve výši 65 milionů mimo základní kapitál strhne ostrá debata., protože opozice bude chtít podrobná fakta a důkladnou analýzu hospodaření Karlovarské krajské nemocnice.