Toto zařízení je totiž jediné v celém regionu. „Postup Karlových Varů je špatný a toto rozhodnutí mě velmi překvapilo. Veřejnost reaguje negativně a lidé se na mě obracejí s žádostí o nápravu. Bez krematoria zůstane v Karlových Varech vlastně vlastně jen pohřební služba,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO).

Ta se včera kvůli krematoriu sešla s primátorem Petrem Kulhánkem (KOA), ale ani jejich setkání rozhodnutí města na zrušení pece na žeh zesnulých nezvrátilo. Primátor trvá na tom, že tak, jak dnes město postupuje, tedy po smutečním obřadu převoz zesnulých do krematoria v Hrušovanech, je naprosto běžná praxe v republice.

„Zjistili jsme, že ze 26 statutárních měst polovina kremaci vůbec nemá a využívá úplně stejný model, jako my dnes. Nicméně hejtmanka zastává názor, že bychom měli kremační pec pořídit, že to není otázka ekonomická, ale citlivá. Tomu rozumím, ale musím brát v úvahu všechny argumenty. Ať věcné, technické, ekonomické i ty lidské a z toho nám vychází, že stávající model je vyhovující,“ uvedl primátor. A dodal, že že pokud hejtmanství zastává názor, že kraj by měl mít své vlastní krematorium, nechť vznikne mimo zástavbu, nikoli v intravilánu města.

„Město bude určitě přístupné k jednáním se na tom podílet,“ zdůraznil primátor. Podle něj cena pohřbů zůstane stejná, tedy přibližně dva tisíce korun. To ale hejtmanka Vildumetzová vyvrací argumentem, že se těla budou převážet do krematoria vzdáleném 70 kilometrů a ekonomické náklady se zvýší přibližně o tisíc korun. S vybudováním nového krematoria na zelené louce by kraj souhlasil, ale hejtmanka trvá na tom, že nejprve se musí zprovoznit pec pro žehy v současném zařízení.

„Výstavba nového zařízení není otázka jednoho roku a vlastníkem krematoria, které je zde od roku 1933, je město. Budu o celé záležitosti informovat vedení kraje a také se hodlám setkat se všemi starosty, protože chci znát i jejich názor,“ zdůraznila hejtmanka. Také podle krajského náměstka Petra Kubise nemůže zůstat kraj bez krematoria a radní Jaroslav Bradáč dodal, že argumenty města pec pro žehy zesnulých zrušit je silně zástupný. Navíc bude Karlovarský kraj jediným krajem bez krematorium.