„V letošním roce školní zařízení, kolektivy i jednotlivci soutěžili ve čtyřech kategoriích, které byly tematicky spojené," uvedl k výtvarné soutěži krajský radní pro životní prostředí Josef Hora s tím, že akce Hrajeme si s odpady je součástí společného projektu kraje a společnosti EKO-KOM, jež se zabývá podporou třídění odpadu.

„Všichni ocenění dostali dárky, které si mohli v rámci této výtvarné soutěže přát, a dle možností jsme jim tato přání vyplnili. Věřím, že z dárků budou mít radost a užijí si je," doplnil radní.

K dětem tak zamířily poukázky do prodejen elektra a sportu a především hračky. Dále byly oceněny všechny školy, které se zúčastnily soutěže, malými dárky jako poděkováním za účast.

Další ročník výtvarné soutěže, včetně podmínek, bude vyhlášen začátkem roku 2016 na webových stránkách Karlovarského kraje.

Druhá půlka vyhlašování pak byla spojena s akcí Recyklohraní. Akce vznikla v září roku 2008 se záměrem podpořit environmentální výchovu na základních a středních školách v republice. Projekt je specializován na zpětný odběr a recyklaci drobného elektroodpadu.

„Vyhodnocení této soutěže proběhlo v období roku 2014/ 2015 a musíme uznat, že tento dlouhodobý projekt má mezi žáky oblibu a je v něm zapojeno 3 362 škol z celé republiky. Z Karlovarského kraje se jich zúčastnilo 92," dodal k Recyklohraní regionální manažer projektu Jaroslav Labík.

Veškerá díla z výtvarné soutěže Hrajeme si s odpady jsou vystavena v prostorách krajského úřadu v Karlových Varech Dvorech, v budově C, a to až do začátku roku 2016, konkrétně do 3. ledna. Zájemci tu mohou vidět hmyz vyrobený z plastových lahví, domečky, Ferdu Mravence, hovnivála pod lupou, včelí medvídky a další zajímavosti.


Vítězové Hrajeme si s odpady:

Kategorie A (MŠ, děti do 6 let) Ferda Mravenec a jeho přátelé

3. ZŠ a SŠ, Vančurova, Karlovy Vary přípravná třída

2. MŠ, náměstí E. Destinové 1, Karlovy Vary kolektiv předškoláků

1. MŠ Rotava, Sídliště 674 třída Šneci

Kategorie B (ZŠ 1. 4. třída) Včelí medvídci

3. MDDM Ostrov, Školní 231 kroužek Všeználek

2. ZŠP a ZŠS Ostrov, Krušnohorská 304 1. 5. třída

1. ZŠP a ZŠS Ostrov, Krušnohorská 304 1. 5. třída

Kategorie C (ZŠ 5. 9. třída) Říše hmyzu

3. ZŠ Sokolov, Křižíkova 1916 K. Bestílková, S. Lišková, B. Franková

2. ZŠ Sokolov, Pionýrů 1614 Klára Doubková

1. ZŠ Ostrov, J. V. Myslbekova 966 Gvenda Chochelová

Kategorie D (SŠ a ZUŠ) Hmyz Karlovarského kraje

3. ZUŠ Nejdek, Dvořákova 367 Anna Kaššáková

2. ZŠ a ZUŠ Žlutice H. Smyslová, B. Hartová

1. Gymnázium Ostrov, Studentská 1205 kolektiv dětí


Vítězové Recyklohraní:

3. ZŠ Hranice, Husova 414,

vytřídila 6,953 kg elektroodpadu na žáka

2. ZŠ a MŠ Drmoul, Školní 26,

vytřídila 7,209 kg elektroodpadu na žáka

1. ZŠ a MŠ Pernink, Karlovarská 118,

vytřídila 7,639 kg elektroodpadu na žáka