Zemětřesení mělo mít podle automatických světových seismogramů sílu 4,3 až 4,8 magnituda a epicentrum bylo opět v hloubce 8,5 km pod obcí Nový Kostel na Chebsku. Otřesy pocítili také lidé na Sokolovsku a Karlovarsku, zaznamenali je dokonce na Šumavě a v severních Čechách. Zemětřesení začalo v regionu už minulý týden, lidi vyděsilo rovněž v sobotu. A podle odborníků lze očekávat, že otřesů přibude.

„Vyděsilo mě to. Normálně se zemětřesení nebojím, ale tohle už bylo silné. Seděla jsem a četla si knížku, když začalo dunění a cítila jsem, jak se zahoupal náš panelák, bydlíme v sedmém patře," uvedla Hana Houdková z Chebu. Vyděšeni byli i další obyvatelé chebského regionu.

„Zemětřesení jsem cítila v podobě jako když přeběhne vlna či krtek pod asfaltem. Jen jsem se zhoupla," popsala své pocity Stanislava Jirmanová ze Tří Seker na Chebsku.

Houpání pod nohama registrovali také lidé na Kraslicku. Zemětřesení o síle 4,5 stupně Richterovy škály poškodilo dům v krušnohorské Stříbrné. „Slyšeli jsme velkou ránu a najednou jsme uviděli, jak přímo před našima očima praskají zdi domu. Praskliny se objevily hned ve čtyřech pokojích. Zemětřesení pak poškodilo i komín, který se následně zřítil," řekl obyvatel domu Petr Čech.

Zemětřesení zaskočilo také Václava Brunnera z Kraslic. Ten právě pracoval na štukování místnosti, když se zemětřesení ozvalo. I v jeho domě zdivo popraskalo. Další mírné otřesy a hučení slyšeli lidé i v noci ze soboty na neděli. „Tak silné otřesy jsme v kraji registrovali v roce 1985/86," konstatoval seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze. „Ještě musím udělat detailnější analýzu, abych zjistil, jestli jde o nejsilnější nebo druhé nejsilnější zemětřesení v oblasti západních Čech od roku 1908. Zemětřesení mělo epicentrun severně od obce Nový Kostel, prakticky přímo pod seismickou stanicí Nový Kostel. Hloubka ohniska je 8.5 km. Uvolněná seismická energie byla při tomto otřesu více než 10krát větší než minulý týden," poznamenal Josef Horálek.

Podle Horálka se otřesy v chebském regionu ozývají již od nepaměti. „Roje jsou zde pozorovány již od středověku, přičemž přesnější údaje o počtu otřesů a intenzitě byly zaznamenány až v posledních 200 letech," uvedl. „První jasná zmínka v kronikách o zemětřeseních v západních Čechách a německém Vogtlandu je z roku 1552, další záznamy o intenzivních rojích jsou z let 1626, 1711 a 1770. Nejsilnější zemětřesení v této oblasti se vyskytla v březnu 1872 a v listopadu 1908, síla obou otřesů dosáhla přibližně magnituda 5," dodal Horálek. Jedno ze silnějších zemětřesení, na které obyvatelé kraje vzpomínají, přišlo na přelomu let 1985 a 1986. Zemětřesný roj tehdy trval několik měsíců a nejsilnější otřes dosáhl síly 4,6 Richterovy stupnice.