Letošní, 15. ročník soutěže je unikátní v tom, že samotná soutěž se rozrostla v platformu pro chytrá dopravní řešení, která má městům a obcím poskytovat také vzdělávání a inspirační databáze příkladů dobré praxe a odborníků z oboru.

V kraslické klidové zóně vadila návštěvníkům především jedna věc. Tou byly zavřené nové veřejné záchodky. Technickým službám se nedařilo sehnat jejich obsluhu. To však bylo při naší včerejší návštěvě minulostí a záchodky sloužily veřejnosti.

V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno 19 projektů. „Složení soutěžních projektů přihlášených do letošního jubilejního ročníku soutěže dobře ilustruje aktuální trendy, kdy výstavba nebo rekonstrukce komunikací bývá zároveň spojena s komplexní revitalizací veřejného prostoru v dané lokalitě. Silné zastoupení v soutěži mají také dopravní řešení zaměřená na intermodalitu – především terminály veřejné dopravy," hodnotí letošní přihlášená dopravní řešení manažer projektu Petr Šmíd.

Za dobu trvání soutěže odborná porota zhodnotila přes 400 dopravních řešení, která přispěla ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti, zkvalitňování veřejného prostoru nebo optimálnímu uspořádání automobilové, cyklistické, pěší a veřejné dopravy. Oceněno bylo 87 projektů, mezi které Nadace Partnerství rozdělila finanční odměny v hodnotě přes 3,35 milionu korun.

Odborná komise vyráží v celé republice do terénu a hodnotí přihlášené projekty. Ve čtvrtek 4. srpna měla v plánu navštívit právě Kraslice a také Kadaň. Cílem soutěže je zviditelnit a odměnit kvalitní dopravní řešení realizovaná v městech a obcích České republiky, která se mohou stát inspirací pro ostatní.
Slavnostní vyhlášení letos proběhne v úterý 20. září 2016 při příležitosti Evropského týdne mobility v krásných prostorech bývalého kláštera v centru Mladé Boleslavi.