Důvodem již povoleného shromáždění je údajné napětí mezi majoritním a minoritním obyvatelstvem. Takový důvod ale město odmítá a obává se nepokojů.

Na sociálních sítích se kvůli avizovanému pochodu rozjela bouřlivá diskuze. Místním vadí krádeže a fyzické útoky nepřizpůsobivých. „Bojím se jít už i nakoupit, abych se nestala terčem Romů," píše jedna z respondentek. „Už je toho moc a musí se něco stát, aby byl pokoj," zní další příspěvek.

V Kraslicích se nyní mluví zejména o případu, kdy před několika dny byli na sídlišti Sever napadeni dva muži, kteří procházeli kolem jedné z heren. Romové po nich chtěli cigarety a když jim odvětili, že jim žádné nedají, ať jdou raději do práce a vydělají si na ně, agresoři je napadli. „Přiběhli zezadu. Neměli jsme ani šanci se bránit," uvádí jeden z napadených.

Samotné město včera ohlásilo, že bude respektovat právo shromažďování. Zástupci radnice se už sešli s policií, aby společně dohodli bezpečnostní opatření. V ulicích tak bude více policistů, zásahová jednotka a antikonfliktní tým.

Radnice má za to, že DSSS se chce jen zviditelnit před volbami. „Musím jednoznačně konstatovat, že nejsme Duchcovem nebo Šluknovem. Pochodem této strany jen utrpí pověst města. Pouliční kriminalita tu neroste, i když samozřejmě problémy se sociálně slabými tu máme," připustil místostarosta Kraslic Otakar Mika. „Řešením ale není pochod strany, která má velice blízkou notu s neonacisty," doplnil.

Že kriminalita neroste, potvrdil i vedoucí kraslického obvodního oddělení policie Antonín Panuška. „Evidujeme krádeže v obchodech a páchání další trestné činnosti, avšak jejich počet nijak nevybočuje oproti jiným obdobím," uvedl Panuška.

Podle mluvčí Městského úřadu v Kraslicích Jitky Odehnalové neroste ani počet přestupků. Starosta Kraslic Zdeněk Brantl ujišťuje občany, že v době konání pochodu bude zajištěna ochrana jejich majetku i zdraví.
Pochod, který půjde od sídliště Sever až na náměstí T.G.M., omezí dopravu v centru.