Třicítku výpovědí rozdala minulý týden firma Car Trim v Kraslicích svým šičkám. Podle Miloslava Vošty, ředitele firmy, která vyvíjí a vyrábí komponenty pro automobilový a letecký průmysl, stojí za zeštíhlením ukončení projektů pro automobilku Volkswagen.

Z kraslické pobočky Car Trim tak odejde dvacítka zaměstnankyň, které si firma najala přes agenturu, neboť na Sokolovsku nesehnala dostatečný počet šiček. Dalších deset je pak přímo z Kraslic. „Bohužel jsme nesehnali náhradní zakázky za ukončené projekty pro Volkswagen, pro který jsme šili autopotahy," řekl Vošta. Firma podle jeho slov začíná doplácet na to, že v Čechách sílí tlak na cenu šicích prací. „Pro zahraniční klienty začíná být tato práce drahá, a tak zakázky směřují na východ," poznamenal Vošta. Ve firmě zůstane asi 90 lidí.

A právě i Car Trim přesunul část výroby do své pobočky v Žepče v Bosně a Hercegovině, kde je cena práce nižší. Car Trim v Kraslicích tak přichází o zakázky především sériové výroby. „Před Vánoci je to smutná zpráva. Už jsme tuto situaci zažily a není to tak dlouho. Firma ale nakonec získala zakázky nové a vzala nás zpět. Budeme doufat, že tomu tak bude i nyní," řekla jedna z propuštěných zaměstnankyň. Jméno si zveřejnit nepřála.

Situace by se podle Vošty mohla zlepšit v polovině příštího roku, kdy Car Trim očekává rozjezd dvou nových projektů. Zvýšit by se tak měla výroba potahů na sedačky do letadel a výroba autosedaček Ford.
Vedení firmy i přes jasné vysvětlení čelí kritice. Ta se týká avizovaných úspor Car Trimu díky rozšíření hraničního přechodu z 3,5 na 12 tun. Vošta tehdy avizoval, že firma tím ušetří ročně až 700 tisíc korun, neboť do svého hlavního závodu v německém Plavně nebude muset jezdit obklikou přes Vojtanov nebo Pomezí. „Díky tomu se nám podaří udržet výrobu," hlásil ještě loni.

I v současné situaci je ale podle Vošty pro další chod firmy v Kraslicích tato zkratka zásadní. „Dopady by jinak byly zřejmě ještě horší. Pokud bude v polovině příštího roku avizovaných zakázek dostatek, šičky, nenajdou-li si jiné zaměstnání, vezmeme zpět," doplnil ředitel.