Po řadě let se městu Kraslice podařilo nalákat investora na lukrativní pozemky v blízkosti hraničního přechodu v Hraničné. U hlavní silnice vyrostou dvě výrobní haly německé firmy MHZ Hachtel, která je jedničkou na německém, švýcarském, rakouském a francouzském trhu v oblasti modelace světla. Ta v Kraslicích působí už pět let a rozhodla se rozšířit výrobu díky investiční pobídce města.

Společnost slyšela na to, že díky veřejné podpoře města získá poměrně rozsáhlé pozemky za zlomek ceny. Na druhou stranu ale musí garantovat počet pracovních míst, který postupem let má podle dohodnutých podmínek nadále růst. „Program města de minimis je zásadní podporou. Díky tomu plánujeme rozvoj pracovních míst už od příštího roku, po dostavbě nové haly. Zaměstnáme okolo šedesáti lidí," sdělil Deníku jednatel firmy Pavel Minařík. „Na pozemku chceme vybudovat důstojnou základnu stávající výroby římských rolet a do budoucna připravit kapacitu pro rozvoj nových produktů, které chceme uvést na trh. Další rozvoj pak samozřejmě závisí na kvalitě lidí, kteří v regionu Kraslicka působí. Firma totiž klade důraz na kvalitní práci se smyslem pro detail," doplnil Minařík.

Firma tento týden s pracemi začala. První hala vyroste před zahrádkářskou kolonií. Původně se ale mělo stavět jen o několik desítek metrů dál, naproti bývalé šachtě u sjezdu k lyžařskému vleku Krajka. „Geologický průzkum však ukázal, že půda je podmáčená, a náklady na úpravu by se vyšplhaly na pět milionů korun. Ty firma odmítla vynaložit," sdělil místostarosta Kraslic Otakar Mika. Město tak narychlo hledalo náhradní pozemky. To, že nové výrobní prostory budou stát na jiném místě, bude stát městský rozpočet hned několik milionů korun. Chybí tam totiž příjezdová komunikace. Náklady na kompletní úpravu včetně silnice, chodníků a veřejného osvětlení se podle projektové dokumentace, za kterou radnice zaplatí 150 tisíc korun, pohybují okolo 5,5 milionu korun. Radnice se pustí jen do první etapy za asi dva miliony. „Vybudování komunikace je nutností. Investor by jinak od záměru upustil. Díky nové komunikaci ale budeme také připraveni na to, kdyby o další pozemky projevila zájem další firma," doplnila Mika.

Pokud by město do roka nestihlo příjezdovou komunikaci postavit, musí firmě zaplatit sankci čtvrt milionu korun. Stejně tak Hachtel zaplatí stejnou sumu, pokud včas nezkolauduje. Suma na vybudování silnice už je zanesena v městském rozpočtu na příští rok jako prioritní investiční akce a příští měsíc o ní budou hlasovat zastupitelé.

Hachtel je podle vedení města seriózním partnerem. Firma totiž měla za pozemky zaplatit původně 480 tisíc korun až po kolaudaci (jde o desetinu z tržní ceny a právě avizovanou investiční pobídku). Firma ale kvůli nutnosti vybudování příjezdové silnice nakonec zaplatí dopředu, a to jednou tolik.