V příhraničních Kraslicích by mohlo vzniknout muzeum hudebních nástrojů. Otevřít ho chce město ve spolupráci s 1. základní školou v Havlíčkově ulici pravděpodobně v prostorách bývalé průmyslové školy, kde začala od letošního školního roku fungovat první městská střední škola v Karlovarském kraji.

Expozice by měla nabídnout pohled na desítky unikátních hudebních nástrojů, které v průmyslové škole ležely ladem. Město vyvinulo takovou iniciativu i přesto, že není vlastníkem sbírky. Její část patří Karlovarskému kraji, který byl zřizovatelem průmyslové školy, další nástroje jsou pak firmy Amati Denak Kraslice, předního evropského výrobce dechových hudebních nástrojů. „Je škoda, aby nástroje ležely ladem," řekl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný při návštěvě školy. Dal tak najevo, že kraj nemá zájem sbírku z města odvézt. Rozhodnout ale musí krajské zastupitelstvo. Město tak zatím vyčká, o jaké nástroje bude mít zájem sokolovské muzeum, zbytek by pak byl k vidění v Kraslicích.

Sbírka čítá 380 nástrojů. Z toho ve vlastnictví školy je asi 340 kusů. Zbytek byl navrácen firmě Amati. Její ředitel Jiří Štípek uvedl, že i Amati poskytne zpět některé z nástrojů. „Bude jen dobře, když Kraslice otevřou muzeum hudebních nástrojů. Jsme město s hudební minulostí, a když k nám přijedou turisté na návštěvu, první, co hledají, je muzeum," řekl předseda Spolku přátel města Kraslice Josef Konrád.

Kraslice už uvolnily 60 tisíc korun na to, aby mohl být proveden soupis nástrojů. Ty byly rozděleny na skupiny podle typu a vývojové řady a následně zapsány do centrální evidence sbírek Ministerstva kultury.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl doufá, že muzeum se nakonec otevřít podaří. Chce tak navázat na projekty sousedních měst v Německu, kde jsou také obdobné turistické cíle, a vytvořit jakýsi trojúhelník muzeí, která by lákala turisty z obou stran hranice.