Zaměstnancům tak svitla naděje, že nepřijdou o práci. Majetek firmy se rozhodnutím soudu zatím nebude rozprodávat, aby se umořily více než čtvrtmiliardové dluhy.

Soud dal Sametexu ještě šanci doplnit návrh na reorganizaci. 14. května pak soud rozhodne, zda bude návrh přijat. Do úpadku poslala Sametex její mateřská společnost Redaelli Velutti kvůli vysokým dluhům, okolo 266 milionů korun. Zaměstnanci firmy doufají, že se výrobu podaří udržet. „Jedeme na plný provoz a mluví se o novém strategickém partnerovi,“ řekl jeden ze zaměstnanců, který si nepřál zveřejnit jméno.

I samotné město Kraslice věří, že Sametex v Kraslicích zůstane. Pro tamní trh práce by to byla velká rána. Už nyní se totiž nezaměstnanost pohybuje kolem jedenácti procent a propuštění lidé by jen těžko hledali práci. „Sametex je jedním z významných zaměstnavatelů,“ poukázal místostarosta Kraslic Otakar Mika.

Je zároveň jednatelem vodohospodářské Kraslické městské společnosti, která je jedním z věřitelů Sametexu. Ten jí dluží 1,5 milionu korun. Nejvíce však textilka dluží právě dceřiné společnosti Redaelli Velluti, a to 179 milionů korun. Na seznamu je například i UniCredit s 29,4 miliony, ale třeba také energetická RWE, které Sametex podle insolventního rejstříku dluží 1,5 milionu. Na seznamu je celkem 108 věřitelů.

Není to poprvé, co se textilní firma Sametex dostala do potíží. Kvůli dluhům za plyn dodavatelská RWE odpojila dodávky. Kvůli pohledávkám tehdy Sametex požádal insolvenční soud o takzvaný institut moratoria, během nějž měla firma možnost se s věřiteli vyrovnat. Za problémy podle jednatele, Portugalce Carlose Trocada Ferreiry, tehdy stály dozvuky světové krize, kdy se údajně během posledních let výrazně zmenšil trh a vzrostly ceny bavlny až o 140 procent. „K tomu enormně rostou náklady na energie. Dalším faktorem jsou globalizační vlivy, jako agresivní konkurence na rozvojových trzích,“ uvedl tehdy pro Deník Ferreira.