Textilní firma Sametex, která se kvůli téměř čtvrtmiliardovému dluhu ocitla v insolvenci, se nadechuje. Na svá bedra si ji definitivně bere nadnárodní italská společnost Marzotto. Ta hodlá zaplatit veškeré dluhy společnosti.

Prezident společnosti Antonio Favrin slíbil modernizaci výroby a růst počtu pracovních míst. „Už za rok musí mít pobočka v Kraslicích takový výkon, aby obstála na trhu," uvedl generální ředitel. Doplnil, že firma zvýší postupem let počet pracovních míst na dvojnásobek, tedy až na dvě stovky. Svou pobočku má Marzotto i v Brně, pracuje tam tisíc lidí.

V Kraslicích už operují specialisté a monitorují výrobu. Firma chce nakoupit nové stroje a začít s novými výrobními procesy. Sametex, který skončil v úpadku letos v únoru, se doposud zabýval výrobou oděvních sametů, plyše a potahových látek. Nově se chce pustit do výroby kvalitních dámských a pánských oděvů s použitím luxusních vláken, jako je kašmír, hedvábí nebo len. Tímto způsobem se má produkce zvýšit až trojnásobně.

Zástupci společnosti se navíc zajímali i o nový územní plán, který město v současné době zpracovává. „Mají evidentní zájem výrobu dál rozvíjet, a tak se zajímali, zda tu bude případně možné se ještě rozrůst," uvedl místostarosta Kraslic Otakar Mika. Sametex tam má nyní dva provozy. Na předměstí a u Stříbrné.

Důležitou zprávou také je, že společnost projevila zájem o místní městskou střední školu. Městu nabídla, že žáci budou moci vykonávat praxi přímo ve firmě. Ta si tak chce vychovávat budoucí specialisty a další zaměstnance. „Byli jsme celou dobu v nejistotě, co bude. Omezovala se pracovní doba. Nyní věříme, že práce bude dost," řekl jeden ze zaměstnanců. Finanční problémy měl Sametex už roky. Do insolvence ho nasměrovala mateřská firma Redaelli Velutti, které Sametex dlužil nejvíce, a to 175 milionů korun. Marzotto byla jedinou společností, která o Sametex projevila zájem a předložila reorganizační plán.