Už s předstihem dostal útulek pro kočky Konec tolání v Kraslicích vánoční dárek. A to od školáků z tamní školy v Havlíčkově ulici. Pro útulek totiž uspořádal sbírku, na jejímž konci je bedna plná hraček nebo krmení pro kočky. Provozovatelka útulku Alexandra Jančová navíc převzala částku 1200 korun, kterou žáci vybrali při školním vánočním jarmarku. Hračky, granule, konzervy nebo podestýlku, to vše nosili do školy samotní žáci, kantoři i rodiče. „Sbírka trvala téměř tři týdny a z výsledku máme radost," řekla žačka Dominika Roková, která na sbírce pracovala. Spokojený byl i její spolužák Matěj Vích. „Na zvířátka budeme myslet určitě i příští rok," doplnil.

Výtěžek sbírky společně s krabicí plnou darů předaly děti společně s kantorkou Ivou Germuškovou ve středu odpoledne Saše Jančové v prostorách školy. Ta s sebou přinesla i několik zatoulaných koček, které u ní našly azyl. Ke každé z nich přitom vylíčila často smutný příběh, kvůli kterému skončily kočky v útulku a hledají nové majitele. „V současné době se starám už o 80 koček," řekla Jančová, která jinak pracuje jako učitelka. Ta na místě dětem za sbírku poděkovala. „Jsem ráda, že děti chtějí zvířatům pomáhat," sdělila.

Zároveň připomněla, že v současné době probíhá akce na podporu koček v péči občanských sdružení z celé České republiky, kde je možné přispět i kočičímu útulku Konec toulání z Kraslic. Při internetové akci, která potrvá až do Tří králů, je možné kočce koupit jeden dárek a zároveň virtuálně naplnit její misku – tedy přispět na krmení a stelivo na měsíc pobytu v útulku. „Podpořit je možné i jeden velký projekt od každého útulku. Každý dárce dostane po konci akce fotografii své kočky s dárkem. Akce Strom splněných kočičích přání má za cíl podpořit organizace pečující o opuštěné kočky a pomoci tak uhradit výdaje na krmivo, léčbu a veterinární péči. Na stránce www.kociciprani.cz naleznou lidé profily jednotlivých koček a jejich přání," sdělila za organizátory Stromu splněných kočičích přání Františka Kemrová.

V předvánočním období nemysleli žáci kraslické školy pouze na kočky. Ve středu předali dar také Záchranné stanici handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě. Správce stanice Vladimír Tomáš Smolík dostal část z výtěžku právě z vánočního jarmarku školy. Ta si ve stanici už před lety adoptovala káně, které pojmenovala Ozák, a děti takto na jeho péči přispívají.