Městu, coby zřizovateli, se tak povedlo obnovit střední školství poté, co před lety kvůli nedostatku studentů ukončila provoz proslulá průmyslová škola výroby hudebních nástrojů.

Zprvu se hovořilo o tom, že jde o experiment, neboť nebylo jasné, zda se školu pod hlavičkou místní základní školy vůbec podaří otevřít. Zájemci si mohli vybírat ze tří studijních a dvou učebních oborů. Ty vzešly z požadavků místních firem, tak aby absolventi školy v nich následně našli uplatnění a během studia ve firmách mohli vykonávat praxi. Nakonec byla otevřena jedna třída s učebními obory strojní mechanik a nástrojař.

„Učňům nicméně bude v případě zájmu umožněno dodělat si maturitu," řekl ředitel 1. základní školy v Havlíčkově ulici v Kraslicích Zdeněk Pečenka. Doufal, že se podaří otevřít třídy dvě. I jedna třída je ale podle jeho slov úspěch. Rodiče dětí podle jeho slov slyšeli na to, že ušetří za dopravu a budou moci využít dalších výhod. „Pětadvacet dětí v jedné třídě je dostatek. Pokud bude tento trend pokračovat, za čtyři roky by škola mohla mít i sto studentů," řekl při otevření hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Je podle něj ekonomické, že střední škola je sloučená právě se základní školou.

„Školu jsme s rodiči vybrali právě z toho důvodu, že třeba dojíždění nezatíží rodinný rozpočet. A líbilo se nám, že budu moct docházet na praxi do zdejších firem," řekl učeň Milan Matyáš.

Otevření se zúčastnil i Jiří Štípek, spolumajitel firmy Amati Denak Kraslice, která patří mezi významné kraslické zaměstnavatele a přední evropské výrobce hudebních nástrojů. „Máme nyní dostatek zakázek a budeme jen rádi, když si zde budeme moci znovu vychovávat nové zaměstnance. To i proto, že řada z těch současných dosahuje důchodového věku," řekl. Obdobně mluví i ředitel strojírenské firmy Kornet Miloš Ptáček. „Pokud budou učni šikovní a budou chtít kvalitně pracovat, najdou u nás uplatnění, což umožní i náš další rozvoj," sdělil.