O přízeň veřejnosti se v letošním ročníku ankety uchází 62 alejí, z nichž jen jediná se může stát vítězkou. Záleží jen na hlasech, které mohou lidé poslat své favoritce na webu www.alejroku.cz.

Letos se nominace sešly ze všech krajů, nejvíce jich pochází právě z Karlovarského kraje, odkud lidé nominovali 12 stromořadí.

„Je úžasné vidět, jaký zájem alejím lidé věnují. Projevuje se to i v nepolevujícím úsilí místních lidí chránit a obnovovat ohrožená i zakládat nová stromořadí. I letos jejich úsilí a zájem opět symbolicky odměňujeme krásnými cenami a stromové krásky se těší zájmu veřejnosti,“ uvedla koordinátorka ankety Natálie Pivoňka Faltýnová z Arniky.

Podle Faltýnové se letos mezi nominacemi objevují nejen vzrostlá majestátní stromořadí, ale také aleje, které byly vysázeny teprve nedávno. „Ovšem co do krásy a kouzla nemohou svým předchůdkyním zatím konkurovat,” poznamenala Faltýnová.

Hlasování skončí začátkem prosince, začátkem ledna 2018 pak Arnika vyhlásí vítězku v celostátní soutěži, dále aleje v jednotlivých regionech a nakonec odborná porota vybere nejkrásnější fotografii.

„Vítězná alej bude důkazem, že v místě dochází k obnovování tradic a ke vzniku tradic nových. Aleje lemující komunikace vedoucí mezi městy a vesnicemi vnímáme jako historické památky, symboly ztotožnění s místem i jako pýchu místní komunity,“ podotkla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.

Loňské vítězce Kaštance z Hradce Králové stačilo k prvenství mezi 52 favoritkami 1264 hlasů. Z Karlovarského kraje se ucházely v loňském roce o přízeň veřejnosti čtyři aleje.
A to Pohraniční jasanová alej na Ašsku, která získala 51 hlasů, a dále Hřebenská alej (13 hlasů), Javorová alej ve Slavkovském lese (11 hlasů), a Prastará zámecká alej v Lázních Kynžvart (5 hlasů).

Nominované aleje v našem kraji Hrušková alej u Lažan
Alej Svobody
Smetanova alej
Buková alej v Martínkově parku
Neprohlédnutá alej Lesopark Amerika
Zapomenutá cesta u Teplé
Lipoltovská alej
Kaštanová alej podél řeky Ohře
Klenová alej v Aši
Jindřichovické stromořadí
Alej k Loretě
Alej Lesov