Ředitel Věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku Vlastimil Kříž je postavený mimo službu. Stalo se tak poté, co vyšetřovatelka Generální inspekce bezpečnostních sborů ČR (GIBS) zahájila s ředitelem trestní stíhání pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Vězeňská služba ČR o tom informuje na svých internetových stránkách. Pokud soud jeho vinu prokáže, může sám za zdmi věznice strávit až tři roky.

„K jednání, pro něž je plukovník Vězeňské služby ČR trestně stíhán, mělo dojít v podzimních měsících roku 2009 a souviselo s plněním služebních povinností ve věznici," stojí na stránkách vězeňské služby.
Jak uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová, není zatím možné zveřejnit podrobnosti případu. „Ohrozilo by to vyšetřování," sdělila mluvčí.

K případu se nechce vyjadřovat ani mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková. Potvrdila pouze, že Kříž byl postaven mimo službu. Lze tak pouze spekulovat, co se ve věznici dělo. Mluví se o tom, že došla trpělivost některým zaměstnancům, kterých se měl Kříž údajně prapodivně zbavovat, když se s nimi dostal do konfliktu nebo se nechtěli podvolit jeho příkazům. Podle některých ohlasů k tomu dokonce používal vězně, jež vybízel k tomu, aby lhali o služebních postupech dozorců, čímž měl mít dostatek argumentů k tomu, aby je propustil. Naopak vězňům měl za to slibovat různé výhody. Kříž je nyní stíhán na svobodě. Jeho vyjádření se Deníku nepodařilo získat. Svůj služební telefon musel odevzdat, když ho generální ředitel Vězeňské služby zprostil výkonu služby.

Jako ředitel působil Kříž v Kynšperku od dubna 2008 a ve vězeňské službě pracuje už šestnáct let. Do Kynšperka zamířil z vazební věznice v Brně, kde působil na postu vedoucího oddělení vězeňské a justiční stráže.

Není to poprvé, co byl v Kynšperku odvolán ředitel věznice. Před čtyřmi lety musel skončit Křížův předchůdce proto, že se podle vedení vězeňské služby nedokázal vypořádat s výskytem nelegálně držených mobilních telefonů mezi vězni.