Městy na Sokolovsku se od rána nesou zvuky škrábání aut. V době, kdy se většina řidičů snažila zbavit své vozy silné ledové krusty, měli už za sebou silničáři náročnou noc. Bojovat s ledovkou na silnicích v celém kraji se ve čtvrtek vydali už před druhou hodinou ranní. Napilno měli i policisté, kteří během noci vyrazili k více než desítce dopravních nehod. Namrzající mrholení ale dokázalo krutě potrápit i chodce. Kluzká vrstva se totiž nevyhnula ani většině chodníků.

„Už když v úterý pokryl silnice lehký sněhový poprašek, rozhodla jsem se, že za volant nesednu. Do práce budu přes zimu jezdit raději autobusem," svěřila se podnikatelka Zuzana Stulíková. „Vyjíždět na zledovatělou silnici by byl hazard. Ačkoliv mám řidičák už nějaký ten rok, nejsem příliš zkušená řidička. Ovládat auto na sněhu, ledu nebo ve smyku bych asi nezvládla. Než bych ohrozila sebe i ostatní řidiče, radši řízení v zimě přenechám zkušenějším," přiznala Stulíková. A dobře udělala. Vyhnula se tak nejen nepříjemné povinnosti zbavit vůz po ránu silné ledové krusty, ale dost možná i dopravní nehodě.

„V noci na čtvrtek nahlásili lidé v Karlovarském kraji desítku dopravních nehod," potvrdil policejní mluvčí Pavel Valenta. „Na Sokolovsku se jednalo o lehčí dopravní nehody. V Karlových Varech už ale ledovka způsobila na silnicích i zranění. Osmapadesátiletý řidič se tu na zledovatělé vozovce dostal do smyku a srazil dvě procházející ženy. Ty byly převezeny do karlovarské nemocnice," sdělil Valenta.

Jeho slova by tak měla být varováním pro všechny, kteří se chystají na silnice v nejbližších dnech vyrazit. „Řidiči by opravdu měli dbát při jízdě zvýšené opatrnosti, a to na všech silnicích v Karlovarském kraji," upozornila policejní preventistka Zuzana Týřová. „Jízdu by měli přizpůsobit nejen stavu vozovky, ale také vlastním řidičským schopnostem. Obzvláštní pozornost by pak měli věnovat řízení na rychlostní silnici R6 v úseku mezi Transmotelem Sokolov a Kynšperkem nad Ohří, kde je celkem pět mostů. Místa, kde je zvýšená pravděpodobnost náledí, jsou označena dopravními knoflíky a směrovými sloupky modré barvy," popsala Týřová. Nebezpečí ale podle ní hrozí i jinde, například v okolí řek nebo lesních úsecích.

„Pokud už k dopravní nehodě dojde, měli by řidiči vědět, jak postupovat. Ohlásit nehodu policii je nutné v případě, že při ní došlo ke zranění osob, škodě na vozidlech převyšující částku sto tisíc korun nebo poškození vozovky," vysvětluje Pavel Valenta. Podrobný postup, co dělat, pokud jste účastníkem nehody právě vy, vyvěsili policejní preventisté na internetových stránkách PČR.

Upozornění na nutnost zvýšené opatrnosti ale platí i pro chodce. Právě těch se totiž ve čtvrtek dopoledne týkal největší počet hlášených zranění. „Do 12. hodiny už máme za sebou padesát výjezdů," sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Roman Sýkora. „To je neobvykle vysoké číslo. Zajímavé ale je, že zatímco ráno se většina výjezdů týkala dopravních nehod, jakmile začali vycházet ven chodci, začaly sanitky jezdit právě k nim," uvedl Sýkora. „Jedná se většinou o seniory. Nejčastěji jsme u nich řešili zlomeniny končetin," dodal. Starším občanům proto policie doporučuje vůbec nevycházet v době, kdy chodníky ještě nejsou posypané.

Na ošetření komunikací intenzivně pracují silničáři a technické služby. „S ledovkou jsme bojovali celou noc. Tvořit se začala zhruba dvě hodiny po půlnoci," řekl dispečer krajských silničářů Josef Bulka. „Zajistili jsme si i povolení pro chemické ošetření inertních úseků, kde normálně dovoleno není. Komunikace v kraji ošetřujeme postupně dle jejich klasifikace. Předcházet námraze ale není vůbec jednoduché," uzavřel Bulka.