Lékaři budou shromažďovat data o pacientech a následně je vyhodnotí. Zdravotní pojišťovny již obeslaly pět stovek náhodně vybraných obyvatel Chebu. Vyšetření těchto lidí následně pomůže zlepšit léčbu kardiovaskulárních onemocnění i jejich prevenci. Veškeré vyšetření proběhne anonymně. V loňském roce Karlovarská krajská nemocnice řešila necelou pětistovku pacientů se srdečním infarktem.

„Během vyšetření čeká respondenty pohovor s lékařem. Společné vyplnění několika dotazů týkajících se například stravovacích návyků," uvedl lékař Jan Bruthans z Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice.

Pacienty lékaři následně změří, zváží, změří jim pas, boky, třemi způsoby krevní tlak a naberou lidem krev. „Tu následně lékaři analyzují. My si následně všechny zjištěné hodnoty shrneme dohromady. Už při pohovoru můžeme na data reagovat a pacientovi některé věci doporučit anebo mu i poradit, čemu by se měl vyhnout," poznamenal lékař Jan Bruthans. Po měsíci od uvedeného vyšetření dostanou vybraní respondenti vyhotovenou zprávu o svém zdravotním stavu. V ní lékaři každému doporučí, jak postupovat.

„Chebská nemocnice proto vyzývá všechny, kteří výzvu k vyšetření obdrželi, aby se k němu dostavili. Je to velmi důležité pro přesnost výsledků studie. Dobrovolně totiž na vyšetření docházejí spíše lidé, kteří se o své zdraví více starají. Výsledky by pak byly zkreslené," poznamenal lékař Bruthans.

V České republice mapuje studie MONICA výskyt kardiovaskulárních chorob od roku 1985. Zpočátku se uskutečnila vždy v šesti stejných okresech, po roce 1989 byl jejich počet zvýšen na devět. Výrazný pokles úmrtnosti na srdečně-cévní onemocnění nastal v 90. letech v souvislosti s pozitivními změnami ve výživě nebo omezením kouření ve vzdělanějších vrstvách. Populaci významně poklesla hladina cholesterolu a výrazně se zlepšila i kardiologická péče. „V posledních letech se ale pokles úmrtnosti zpomalil, především muži začali znovu tloustnout a zvyšuje se jim tlak. Nově se významná kardiovaskulární rizika vyskytují v souvislosti s diabetem," vysvětlil Jan Bruthans. Srdečně-cévní choroby zůstávají v Česku nejčastější příčinou úmrtí.