Většina lidí se snaží stlačit náklady na nejkrásnější svátky roku co nejníže. Někteří se snaží ušetřit, jak se dá, například na vánočním stromečku. A tak se místo do ulic, kde se vánoční stromy už začaly objevovat, chystají do lesa. Tam je stromů přece dost, neubude. Ušetření pár stovek se ale nemusí vyplatit. Nejenže přistiženým zlodějům hrozí tučné pokuty, takový kradený stromeček může vánoční atmosféru zkazit svou ´vůní´.

„Od konce listopadu tradičně posilujeme lesní hlídkové služby,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí Lesů České republiky. Pokud hlídka odhalí pachatele, může dotyčný odejít až o patnáct tisíc korun lehčí.

Účinnější než hlídky jsou ale preventivní opatření, kterých mají Lesy České republiky více než dost. Ořezávají se například také boční větve. Stromečkům to neublíží, ale lidé už netouží po tom, aby jim tento ne příliš hezký stromeček zdobil domov.

Ukradený vánoční stromeček může v některých případech celý domov také důkladně ´provonět´. „Každoročně také na stromky, které by se mohly stát předmětem krádeže, používáme chemický postřik,“ řekla mluvčí. V lese zloděj nic necítí, v pokojové teplotě ale začne látka silně zapáchat a stromek nezbývá než vyhodit. Paradoxně jsou ale nejlepší ochranou vysoké nároky na kvalitu stromků.

„Je pravdou, že smrk jsme doma neměli, už ani nepamatuji,“ potvrzuje současné trendy Kamila Mrázová z Chebu. Už delší dobu totiž neplatí, že smrk nebo borovice jsou těmi nejoblíbenějšími vánočními dekoracemi. „Kavkazské jedle v českých lesích nerostou,“ podotkla Eva Jouklová.

A stejně jako krádež stromečku se nemusí vyplatit ani krádež jmelí, které roste jako poloparazit na větvích v korunách dospělých stromů. „Podle Lesního zákona je sběr jmelí v lese zakázán. Vlastník lesa může z tohoto zákazu udělit výjimku,“ uvedla mluvčí. Podmínkou souhlasu je bezeškodné lezení na strom s příslušnými osvědčeními. Při nelegálním sběru může lesní stráž trhače jmelí pokutovat na místě až dvěma tisíci korunami, ve správním řízení jde pak o částku pět tisíc korun.