Zase o něco větší šanci na přežití budou mít pacienti ze Sokolova při možném ohrožení života. Do města se totiž vrátí vrtulník letecké záchranné služby. Ten doposud přistával na nově vybudovaném heliportu ve Vintířově. Zdravotnický tým byl tak na 30 minut blokován převozem pacienta k vrtulníku.

„Přistávat bude v areálu sokolovské Bohemie. Jde o travnatou plochu vedle obchodního domu Billa, kterou si byl prohlédnout šéf záchranky z Plzně," nastínil místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Kdysi měl Sokolov heliport vybudovaný u zimního stadionu v Sokolově. Jediný, komu by poloha nového mohla vadit, jsou lidé bydlící v těsné blízkosti v panelových domech.

„Helikoptéra záchranářů sem tak často myslím létat nebude. A na druhou stranu, nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat, takže já osobně s tím problém nemám," říká jedna z oslovených Aneta Hlavsová. Vrtulník záchranářů přistával například přímo u těžkých dopravních nehod na uzavřené silnici. Musel k tomu však mít vhodné podmínky.

"Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje se dohodla s městem Sokolov na poskytnutí plochy pro přistání vrtulníku v případě sekundárního převozu pacienta. Sekundárním převozem se rozumí převoz pacienta mezi zdravotnickými zařízeními, důvodem je zejména zdravotní stav pacienta, který vyžaduje péči na takzvaném „vyšším pracovišti". Jedná se tedy o převozy pacientů z našich nemocnic v kraji do zdravotnických zařízení v jiném kraji," upřesnila mluvčí záchranářů Petra Bakurová. 

Město Sokolov pro tyto účely poskytlo plochu areálu Bohemia. V pátek 7. února, po deváté hodině ranní, proběhlo vybrání nejvhodnější plochy v tomto areálu a samotná zkouška přistání vrtulníku letecké záchranné služby. Na akci se podílel celý integrovaný záchranný systém. Policie a hasiči vyzkoušeli zajištění prostoru a naše záchranná služba dojezd a předání pacienta letecké záchranné službě v těchto nových podmínkách.

Dodnes byl využíván heliport ve Vintířově, který provozuje Sokolovská uhelná. "Spolupráce ve Vintířově je z našeho pohledu výborná a tento heliport bude využíván i nadále. Nyní se však můžeme rozhodnout, které místo bude vhodnější. To samozřejmě závisí na spoustě okolností. Nesporných výhod rozšíření o další místo pro přistání letecké záchranné služby, tedy o areál Bohemie, je několik," konstatovala Bakurová. Zejména jde o kratší čas transportu k vrtulníku – sekundární transporty z Nemocnice Sokolov obnášely převézt pacienta 10 kilometrů v záchrance do Vintířova a tam jej předat letecké záchranné službě. Nyní se čas významně zkrátí a i dle nově zavedeného systému usnadní.

Převozy budou totiž fungovat tak, že posádka Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, resp. její řidič záchranář, vyzvedne posádku letecké záchranné služby a dopraví ji do nemocnice. Tam si pacienta osobně převezmou zajištěného tak, jak je potřeba (dle specifik letecké záchranné služby) a Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje pacienta i posádku dopraví zpět k vrtulníku. Navíc není tudíž potřeba využívat lékaře záchranky v potkávacím systému Rendes-vous a ten může poskytovat pomoc občanům kraje při primárních výjezdech.