Karlovarský kraj se letos na filmovém festivalu více propagoval. Jak jste byla s akcemi kraje spokojená?
Hejtmanka Jana Vildumetzová: Myslím, že se nám podstatně více než dřív podařilo dostat do povědomí festivalových hostů a filmových nadšenců to, že jsou v Karlovarském kraji, který jim má co nabídnout. Poprvé jsme měli krajský festivalový stánek v hotelu Thermal. Jana VildumetzováZdroj: Foto DeníkStánek byl doslova v obležení návštěvníků, denně se vydalo okolo tisíce propagačních předmětů, jako jsou oblíbené slamáčky, větrníky a brýle s logem Živého kraje, lidé se ale také zajímali, kam se v kraji stojí za to podívat. Akreditovaným jsme nabídli slevy vstupného na památky a do muzeí i galerií. Povedlo se nám dostat jednu z filmových projekcí i mimo Karlovy Vary do dalších kin a připravit festivalové odpoledne pro rodiny s dětmi, které se mohly na karlovarském meandru zapojit do bohatého programu, vyfotit se s filmovými rekvizitami, pozdravit se s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou. V závěru celý areál meandru roztančily hity z Pomády.

Budete chtít i v příštím roce zachovat nově nastavenou spolupráci tedy soutěž o lístky, projekce mimo Karlovy Vary, slevy na památky pro akreditované a propagační stánek a Roztančený festival?
Nejen zachovat, ale budeme chtít festivalové aktivity kraje ještě rozšířit, už teď mám v hlavě spoustu dalších nápadů. Karlovarský kraj konání festivalu podporuje, protože se jedná o výjimečnou kulturní událost, díky které se pozornost filmového světa a jeho fanoušků obrací právě na Karlovy Vary a na celý region. A této možnosti musíme využít k tomu, aby si návštěvníci festivalu pamatovali nejen lázeňské město a některý z filmových zážitků, ale i další krásná místa, kam se rádi budou vracet.

Která z těchto novinek se podle vás osvědčila nejvíc?
Osobně mě velmi potěšil zájem lidí o promítání festivalového filmu Oklamaný v Sokolově, v Chodově, Ostrově, v Chebu a Mariánských Lázních, skutečně se nám snad podařilo přenést festivalovou atmosféru i mimo Karlovy Vary. Ohlasy diváků jsou velmi dobré, dodnes mi píší, že tu možnost rádi využili. Takovou příležitost chceme nabídnout našim občanům i v příštím ročníku festivalu a zároveň poskytnout našim občanům možnost získat zdarma vstupenky na festivalové filmy v Karlových Varech, tak jako letos soutěžní formou.

Herečka Uma Thurmanová zdraví 30. června filmové fanoušky před karlovarským hotelem Thermal, kam přijela na zahajovací večer 52. ročníku mezinárodního filmového festivalu.Zdroj: ČTK/ Slavomír Kubeš

Jak byste zhodnotil 52. ročník mezinárodního filmového festivalu?
Primátor Petr Kulhánek: Byl to ročník jako řemen. Z mého pohledu mu nechybělo vůbec nic hvězdy, výborné filmy, z nichž některé mě dohnaly k slzám od smíchu i dojetí. Filmoví fanoušci a návštěvníci festivalu, jejichž počet netypicky rostl od počátku až do samého závěru, takže sehnat vstupenky do kina v závěru týdne bylo netradičně nejtěžší. Nepřeberné množství doprovodných akcí, volně přístupných všem, kdo se po městě pohybovali, vydařený a ovacemi vestoje zakončený večer města s KSO, Michalem Hrůzou a dětským sborem. Počasí, které navzdory předpovědím bylo po většinu festivalu přívětivé. I přes masy lidí po celý týden bylo minimum událostí k řešení ze strany policie z pohledu veřejného pořádku nebo stížností lidí. Tedy za mne shrnuto maximální spokojenost.
Petr KulhánekZdroj: Deník
Co vás letos nejvíce nadchlo nebo potěšilo?
Pro mne jsou každý rok největší zážitky z kina, stejně je tomu letos. Z té dvacítky filmů, které jsem viděl, bych vypíchl dva izraelsko- německý snímek Cukrář, který si asi nejdelší ovace vestoje, co jsem na MFF zažil, bohatě zasloužil, a budeme si držet palce, aby se objevil i českých kinech. A potom určitě Kaurismäkiho Druhá strana naděje s tak typickými minimalistickými hrdiny a suchým humorem. Pokud bych se podíval mimo kino, tak mě nadchla grafická podoba letošního ročníku, kdy Aleš Najbrt a jeho tým přišli opět s geniálním nápadem propůjčení podoby filmových legend komukoliv, kdo se jimi chtěl na chvíli stát. Jen jsem mu říkal, že si s těmi vynikajícími nápady zahrává, protože posunout laťku i příští rok výš bude hodně složité.

Jaký je ekonomický a jiný přínos přehlídky pro město?
Po loňském ročníku zpracoval CzechTourism dopadovou studii, která ekonomická čísla jasně říká organizátoři zaplatí firmám v Karlových Varech zhruba polovinu rozpočtu, přes 60 milionů korun, ale pozor, dalších 350 milionů zde utratí za celý festival jeho návštěvníci. To je výrazný impuls pro lokální ekonomiku. Přínos však není jen finanční, pozitivní dopad na jméno, značku města je těžko vyčíslitelný. Nelze pominout i rostoucí atraktivitu města a regionu pro filmaře, kteří sem se svými produkcemi, i díky festivalu, stále častěji míří.

Karlovy Vary dávají festivalu 8 milionů korun, lze již odhadnout, nakolik se tato investice vrátí?
Správně říkáte, že jde o investici, nikoliv o utracené peníze. Pokud si představíme, kolik by město muselo vynaložit na svou propagaci při tak masivní míře pokrytí ve všech formách sdělovacích prostředků doma i v zahraničí, je investovaných 8 mil. Kč vynikající investicí, s návratností téměř okamžitou a zároveň generující trvalý přínos městu. Vrací se v podobě přílivu návštěvníků jak ihned při konání MFF, tak v budoucnu, kdy dobré jméno a atraktivita města jako destinace jsou lákadlem a pozvánkou pro turisty a lázeňské hosty. Shrnu-li, tato investice se mnohanásobně hned i v průběhu roku vrací.

Zdroj: Youtube